Култура

Виенски бал на 11 март во Скопје

Во организација на Здружението за културна соработка „Јохан Штраус“ и под покровителство...

Почнуваат Деновите на иранската кинематографија во Кинотека на Македонија

Со проекцијата на документарниот филм „76 минути и 15 секунди со Абас Кијаростами“ постхумно...

(ВИДЕО) Јакимовски: Срамота би било Заев да биде премиер, кризата ќе се продлабочува

Aко СДСМ формира влада, нема да биде испочитувана волјата на граѓаните и тоа ќе предизвика...

Ненад Новковски: Груевски максимално се оддалечи од реалноста и од ВМРО ДПМНЕ создаде партија чудовиште

Македонија ја живее најдлабоката општествена криза, а претседателот Иванов на големо...

Интервју со Улрих Ладурнер: Балкан – Најслабата точка на ЕУ

ЕУ мора конечно да го сфати Балканот како свој приоритет, тврди Улрих Ладурнер во интервју...

Хана Арент: Личната одговорност под диктатура!

Поенти од најпознатата теоретичарка на тоталитаризмот, за „нормалноста“ на злосторниците,...

Што сѐ поддржува Култура – Од концерт на Калиопи до изборот „Сајт на годината“

Калиопи Букле со концерт насловен „Калиопи – Симфоника“, Андријана Јаневска со концерт по...

Алаѓозовски: Ќе ја преиспитаме законитоста на донесената Годишна програма на Министерството за култура

Почитувани граѓани, автори, уметници,   Ќе ја преиспитаме законитоста на донесената...

„Оревокршачка“ во МОБ

На Големата сцена во Македонската опера и балет (МОБ) денеска напладне ќе биде изведена...

(ВИДЕО) Река: Албанија не ви се меша, туку се грижи за Албанците во странство

Албанија има уставна обврска да се грижи за сите наши сонародници кои живеат надвор од...