Ќе успее ли Хан да го покаже излезот од кризата?

Утрешната посета на еврокомесарот Јоханес Хан и координативната седница нема да донесат ништо ново за излез од политичката криза, сметаат експертите. Според нив, Хан ќе го повтори истиот став, а партиите нема да постигнат договор.

Документ за излез од политичката криза понуди ВМРО-ДПМНЕ, кој беше одбиен денеска од страна на СДСМ пред утрешната посета на еврокомесарот Јоханес Хан, кој заедно со европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн ќе направи уште еден обид за постигнување договор за излез од политичката криза. Експертите очекуваат еврокомесарот да го повтори истиот став за демократско предавање на власта во Македонија, а песимисти се дека партиите ќе постигнат некаков договор. Во истиот ден е најавена и координативна средба на политичките партии застапени во Парламентот.

Вчера лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски изјави дека неговата партија подготвува документ за излез од политичката криза, по што ќе биде предаден на сите политички партии на разгледување.

Од партијата на прашањето што очекуваат од посетата на Хан ни соопштија дека Груевски веќе се изјаснил по прашањето. Груевски рече дека очекува Хан да ја осуди Платформата, како и мешањето на други држави во Македонија.

Од СДСМ денеска реагираа дека програмата на новата реформска влада, предводена од оваа партија, е единствениот документ што е во интерес на сите граѓани на Македонија и ја гарантира унитарноста на државата.

„За Никола Груевски следува период на соочување со документите и аргументите што го докажуваат грабежот и криминалот на неговото владеење и уништувањето на Македонија. Ефектите од неговите документи 10 години го уништуваат животот на луѓето и го блокираат развојот на Македонија“, е наведено во соопштението.

Од СДСМ посочуваат дека ќе има продолжение на конститутивната седница на Собранието, нов претседател на Собранието, мандат за составување Влада и нова реформска влада.

Повеќе на Слободна Европа

(Извор/slobodnaevropa.mk)