(Галерија) Најубави аранжман за терасата и балконот

By

Мебелот од палети е проверена идеја за модерно и удобно катче под облаците.

Не ви треба огромен буџет за да си создадете тераса од соништата! Сѐ што ви треба се неколку палети, кутија и шарени додатоци во вид на меки перници и декор. Секако немојте да заборавате на зеленилото, цвеќе и прикладно осветлување кое ќе даде посебна нота на секоја оаза на отворено.

Имаме за вас осум стилски аранжмани кои се најдобар пример како да создадете од ништо нешто.

Балкон во ориентален стил

Сировата софа со палети и масичка со дрвена кутија се добра подлога за било каков распоред. Доколку сакате да внесете некоја егзотичност, ставете разнобојни хартиени фенери преку оградата. Овој убав и едноставен украс ќе ви донесе ориентална атмосфера на терасата – и на тој начин ќе створите совршено опкружување за долгите летни тераси.

Тераса во морнарски стил

Во овој распоред доминираат белата и сината боја. Софата, подот и ѕидот со бела боја создаваат идеална подлога за темносини линии на перничињата. Класичен пример е да се искомбинираат перници во иста боја со бојата на палетата. Морската клима ќе биде истакната со плетен кофер кој ќе биде одличен за масичка за кафе.

Чик балкон

Идеален предлог за љубителите на романтичните, женствени ентериери. Се фокусираме на пастелните бои, ткаенините со мали цветни дезени и столчиња на расклопување наместо маси. Во средината на овој аранжман го ставаме седиштето обоено со розова боја која е направено од четири палети. Целината ја дополнуваме со разни детали: стилизиран бел свеќник и ретро саксии.

Опуштете се на ладовина

Удобното место за опуштање скриено во ладовината од грмушките е совршен место за одмор во топлите денови. Во прв пат е сировиот градинарски мебел од палети – син акценти и полно зеленило во позадина. Мебелот од палетата е дополнително заштитен од сонце со чадорот за сонце со линии.

Тераса во марокански бои

Овде се во фокус изразените бои, плишаните ткаенини и златните украси. Тон даваат масивните перници распоредени врз белите палети. Климата ќе биде нагласена со експресивни детали – марокански предмети, обоени стакла или фенери од ковано железо.

Во духот на поп уметноста

На оваа тераса тон даваат апстрактните отпечатоци на живописните бои и не сосема очигледната маса од стар кофер обоен во бела боја. Наместо вази користиме стаклени шишиња и тегли – а навечер додајте оригинален фенер.

Доручек на под

На оваа тераса друштвениот живот не се одвива од масата, туку… на подот. Улогата на масата ја презема палетата обоена со бела боја, а софата и фотелјите се заменети со тапацирани седишта и перници распоредени директно на подните даски. Слободната и лежерна атмосфера ја нагласува црвената и белата тенда, како и бројните детали: вази, фенери, свеќи и сакасии за цвеќе.

Романтично катче

Палетите во боја совршено се вклопуваат со розовите и сините перничиња. Од палетата е направена маса и удобна фотелја. Зелената пространетост која ја имитира свежата трева вноси посебна нота на свежина. Романтичните бои, свеќето кое цвета во саксиите и белиот чадор за сонце создаваат слатко и романтично катче а седење под облаците.

Ќе ви се допадне