05.12.2021

Трет од четирите концерти на Каролина со Филхармонија

Каролина вечерва од 20 часот ќе го одржи третиот од четирите концерти со оркестарот на Македонската филхармонија. Диригент на концертот е Сашо Татарчевски. Последниот концерт на Каролина ќе се...

Концертот на Жељко Самарџиќ одложен

Концертот на српскиот пејач Жељко Самарџиќ, што требаше да се одржи во сабота на 16 февруари во арената „Борис Трајковски“, е одложен за 23 февруари. Организаторите на концертот, „Прагма...

Одложен првиот концерт на Каролина со Филхармонија

Заради ден на жалост Каролина го одложи првиот од четирите концерти со Македонска филхармонија, закажан за 15 февруари е презакажан за недела, 17 февруари. „Поради вчерашната трагедија и прогласените два дена...

Том Одел првпат во Скопје

Британски кантавтор Том Одел вечерва првпат ќе настапи во Скопје. Концертот во МКЦ почнува во 20:30 часот. Одел во моментов е на светска турнеја на која го промовира својот...

Концерт на Јала Брат, Буба Корели и Николија

Во ВИП арената „Борис Трајковски“ од 20 часот концерт на едни од најактуелните изведувачи во регионот, Јала Брат, Буба Корели и Николија. Пред нивниот настап загревање ќе биде диџеј...

Пемиера на „Ангелите и градот“ во Македонска филхармонија

„Ангелите и градот“ премиерен концерт во Македонија на чело со холандскиот диригент Конрад ван Алфен. Концертот почнува во 20:00 часот во Македонска филхармонија.

Концерт на „Љубојна“ и Емин Џијан во Филхармонија

На 1 февруари во Македонската филхармонија концерт ќе одржи „Љубојна“. Многу нова музика аранжирана и оркестрирана од Џијан Емин. Концертот на „Љубојна“ почнува во 20 часот.

„Рок ди опера“ во Македонската филхармонија

Најголемите рок-хитови на 12 април ќе одекнат во Македонската филхармонија. Овој вонсериски настан, своевиден двочасовен музички времеплов, го организира продукцијата „Прагма“. Публиката ќе може да ужива во песните на култните...

Симфониите на Бетовен во Филхармонија

На 31 јануари во Македонската филхармонија ќе се одржи симфонискиот концертот „Бесмртност“ , посветен на творештвото на Лудвиг ван Бетовен. Диригент на концертот е Сашо Татарчевски, а како солист...

Концерт на виолинистот Стефан Миленковиќ во Скопје

Светски познатиот виолинист Стефан Миленковиќ на 23 март ќе одржи концерт во Скопје заедно со оркестарот на Македонската Филхармонија. Миленковиќ, кој свири од 5-годишна возраст, во својата кариера многу пати...

Stay connected

81,350FansLike
469FollowersFollow
3,100SubscribersSubscribe

Популарно

Џез фестивал на дуети во „Менада“

Клубот Менада вечерва го организира последниот дел од „Џез фестивалот на дуети“. Вечерта ќе почне со проекција на Let’s Get Lost. За музичкиот дел од фестивалот...

Фестивал на Новиот германски филм

Фестивалот на Новиот германски филм почнува на 2 мај со комедијата „100 работи” во „Милениум“, а проекциите потоа, од 3 до 6 мај, продолжуваат во кино...

Сабота со Староградски Мелос

Сабота за уживање во убаво друштво, вкусна храна и добра музика со „Староградски Мелос“, само во гостилница „Ла Тана“. Забавата почнува во 21 часот.