05.12.2021

(Галерија) „Пар година за нас“ со Жика Тодоровиќ, сеќавање на ЕКВ во Скопје

Некаде пред полноќ, вчеравечер започнаа сеќавањата за Милан Младеновиќ и култната ЕКВ. На сцената во МКЦ, во Скопје, се беше како низ временска машина. Веројатно, оние генерации за кои „Земља“,...

Втор концерт на Здравко во Скопје

Најголемата балканска музичка ѕвезда, легендарниот Здравко Чолиќ, ќе го одржи вториот голем концерт во Скопје! Миленикот на сите генерации ќе пее во ВИП арената „Борис Трајковски“, со почеток од 21...

„Златно славејче“ за забава на сите деца

Три претстави дневно, од 11, 15 и 17 часот во сабота и недела, и две претстави во понеделник (19 ноември), ќе има на годинешното „Златно славејче“. Организаторите и овојпат...

Бесплатен концерт на трио “Интерарт”

Триото „Интерарт“ ќе одржи концерт во рамки на фестивалот Есенски музички свечености. Ќе настапат Александар Стефановски на флејта, Емилија Ристевска Стефановска на флејта, Татјана Божиновска на пијано. На програмата се дела од Кларк, Доплер,...

Сеќавање на ЕКВ со Жика Тодоровиќ во МКЦ

Во рамките на годинашниот „Синедејс“, а по повод 60 години од раѓањето на Милан Младеновиќ (1958) на 16 ноември во МКЦ ќе се одржи мултимедијална програма „Сеќавање на Милан...

Познатите ќе ги пеат песните од Никола Бадев

Во Македонската опера и балет во 20 часот ќе почне концертот посветен на 100-годишнината од раѓањето на Никола Бадев. Песните на Бадев ќе ги пеат Зуица Лазова, Наум Петрески,...

(Галерија) Магијата од музика, ласери, шоу – „Пинк Флојд“ како да беа во Скопје

Вчера Скопје звучеше светски. Музиката на „Пинк Флојд“ со шоуто од милион долари на трибјут бендот „Брит Флојд“, веројатно ноќва е полн погодок за оние кои навистина сакаат музички...

Шоу од милион долари на „Брит флојд“ во Скопје

Во ВИП арената „Борис Трајковски“ вечерва шоу ќе имаат „Брит флојд“. Тие ќе настапат со музика на култните „Пинк флојд“. Во арената ќе бидат поставени околу 100 светла, ласери, како...

Со концерт во Скопје, Владо ќе слави 25 години кариера

Поп-пејачот и кантавтор Владо Јаневски ќе има концерт во Скопје по повод 25 години кариера. Концертот е закажан за 16 март следната година во Вип Арена „Борис Трајковски“. Владо, летово одржа...

(Галерија) Одморете од политика, седум илјади жени врескаат на концертот на Чолиќ во Скопје

Повеќе од 7000 жени со врескање и овации го пречекаа Здравко Чолиќ во распродадената арена „Борис Трајковски“ во Скопје. Балканската ѕвезда скромно и со насмевка им се заблагодари. „Добровечер Скопје....

Stay connected

81,350FansLike
469FollowersFollow
3,100SubscribersSubscribe

Популарно

Џез фестивал на дуети во „Менада“

Клубот Менада вечерва го организира последниот дел од „Џез фестивалот на дуети“. Вечерта ќе почне со проекција на Let’s Get Lost. За музичкиот дел од фестивалот...

Фестивал на Новиот германски филм

Фестивалот на Новиот германски филм почнува на 2 мај со комедијата „100 работи” во „Милениум“, а проекциите потоа, од 3 до 6 мај, продолжуваат во кино...

Сабота со Староградски Мелос

Сабота за уживање во убаво друштво, вкусна храна и добра музика со „Староградски Мелос“, само во гостилница „Ла Тана“. Забавата почнува во 21 часот.