18.01.2019

„Животот е прекрасен“ вечерва во МНТ

Претставата „Животот е прекрасен“ вечерва можете да ја погледнете во Македонски Народен театар. Во претставата во главните улоги настапуваат Никола Ристановски, Биљана Драгичевиќ Пројковска, Сашко Коцев, Тања Кочовска. Претставата почнува во 20...

„Тоска“ од Пучини во МОБ

Операта „Tоска“ од Џакомо Пучини на 18 јануари ќе игра на сцената на МОБ. Операта во три чина е напишана по италијанското либрето од Луиџи Илика и Џузепе Џакоза....

Балетот „Самсон и Далила“ вечерва во МОБ

Денеска од 20 часот, во Македонската опера и балет ќе игра балетската претстава „Самсон и Далила“, на музика на Камиј Сен-Санс. Балетот ја обработува библиска приказна за вечната борба помеѓу доброто...

„Странци“ вечерва во Драмски

Од 20 часот во “Драмски театар“ вечерва игра претставата „Странци“. Во главните улоги играат Игор Ангелов, Ирена Ристиќ, Биљана Драгиќевиќ - Пројковска, Зоран Љутков, Сања Арсовска, Филип Трајковиќ.  

Не се клади на Енглези вечерва во МНТ

Театарската престава „Не се клади на Енглези“, вечерва ќе се игра во МНТ, со почеток во 20 часот. Претставата е во режија на Синиша Евтимов, а играат Сашко Коцев, Оливер...

Хрватски детски евергрини во Кинотека

Во Кинотека на Македонија од денеска почнува циклусот Кино утро: Хрватски детски филмови. Вечерва во 19 часот ќе се прикаже „Брканица по моторот“ на Бранко Мајер, а во 20 часот...

Балетот „Самсон и Далила“ во МОБ

Во вторник (15 јануари) од 20 часот, во Македонската опера и балет ќе игра балетската претстава „Самсон и Далила“, на музика на Камиј Сен-Санс. Балетот ја обработува библиска приказна за вечната...

„Оливер Твист“ во Театар за деца и младинци

Претставата „Оливер Твист“, која вечерва игра во „Театар за деца и младинци“ е работена според истоимениот роман на Чарлс Дикенс, а дополнета со стихови на  режисерот Срѓан Јаникијевиќ. Таа...

Со Давор Стојановски во Или-Или!

Писателот Давор Стојановски, денес ќе го потпишува најновиот роман „Утеха за голите“, примероците од „Собирачи на пепел“ и „Ненасловена месечева соната“. Давор во книжарницата Или-Или ќе биде од 12.00 часот до...

Ралф против интернетот во Синеплекс

Шест години го „Разурнувачот Ралф“, во киното „Синеплекс“ премиера ќе има анимираниот филм „Ралф против интернетот: разурнувачот Ралф 2“. Премиерата е закажана за 10 јануари.

Stay connected

74,727FansLike
442FollowersFollow
554SubscribersSubscribe

Популарно

Музика од Бруклин во „Винил“

Музика со звукот на Њујорк и Бруклин вечерва во „Винил“ од 21 часот.

Роденден на уметноста вечерва во МКЦ

Денеска од 18 часот, во Младински културен центар (МКЦ) по осми пат ќе се одржи манифестацијата Роденден на уметноста. За светски роденден на уметноста,...

Музеј на раскинати врски

Музејот на раскинати врски по 11 години повторно во Македонија, во МКЦ на Денот на уметноста. Музејот на раскинати врски го создале Олинка Виштица и...