17.01.2021

„Силјан штркот шанца“ вечерва во МНТ

Театарската претстава „Силјан штркот шанца“ на Дејан Дуковски, денес е на репертоарот на МНТ. Улогата на Силјан ја игра Александар Михајловски, а во претставата глумат и Нино Леви, Магдалена Ризова – Черних, Нина...

„Пепелашка“ – Прва инклузивна танцова претстава

Вечерва во МОБ ќе се одржи премиера на инклузивната танцова претстава „Пепелашка“ во целосна организација на „Еурека“, а се случува прв пат во регионот. Главните ликови се лица со физичка попреченост...

Фестивал на рускиот филм во „Кинотека на Македонија“

По повод 25-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу Русија и Македонија од 4 до 28 февруари во Кинотеката на Македонија ќе се одржи филмскиот фестивал „Руска зима". Организатор...

Прва самостојна изложба на Ерол Сулејмановски

„Во духовниот храм“ е називот на првата самостојна изложба на македонскиот сликар Ерол Сулејмановски која ќе се одржи од 09 до 19 ноември година во музејот на Македонската борба...

„Либертанго“ вечерва во МОБ

Вечерва (03.10) во Македонската опера и балет вечерва од 20 часот ќе игра балетската претстава „Либертанго“. Музиката е на Астор Пјацола, а режијата и либретото се на Наташа Поплавска....

Чао и пријатно со Атанас и Тино

Македонската хит-претстава „Чао Пријатно“ вечерва ќе се игра на сцената на Театар Комедија. Режисер на претставата е Синиша Евтимов а во главните улоги настапуваат Атанас Атанасовски и Валентин Костадиновски Тино. Претставата почнува во 20:00...

Тарик Филиповиќ во МНТ со приказната за Ќиро Блажевиќ

Во МНТ, утревечер (23.10) хрватскиот актер Тарик Филиповиќ со монодрамта „Ќиро Блажевиќ“. Почеток во 20 часот-приказната за познатата фудбалска легенда, спакувана во модрамта на “хрватскиот милионер“

„Галеб“ на Чехов во МНТ

Вечерва во Македонскиот народен театар ќе се игра преставта “Галеб“. Во главните улоги играат Звездана Ангеловска, Никола Ристановски, Петре Арсовски, Емил Рубен, Благој Веселинов, Дарја Ризова, Дамјан Цветановски, Сашка Димитровска, Тина...

„Петре и волкот“, бајка за деца во МОБ

На 18 ноември (недела) во Македонската опера и балет во 11 часот, ќе биде изведена една од најпопуларните оркестарски бајки за деца, „Петре и волкот“ од рускиот композитор Сергеј...

Изложба на најнови изуми од виртуелната реалност и видео игри

Од 29 октомври до 4 ноември во Музејот на современа уметност – Скопје и Младинскиот културен центар (МКЦ), британски совет ја организира изложбата на интерактивна уметност PlayUK Arcadia 2018. Посетителите...

Stay connected

81,350FansLike
469FollowersFollow
3,100SubscribersSubscribe

Популарно

Џез фестивал на дуети во „Менада“

Клубот Менада вечерва го организира последниот дел од „Џез фестивалот на дуети“. Вечерта ќе почне со проекција на Let’s Get Lost. За музичкиот дел од фестивалот...

Фестивал на Новиот германски филм

Фестивалот на Новиот германски филм почнува на 2 мај со комедијата „100 работи” во „Милениум“, а проекциите потоа, од 3 до 6 мај, продолжуваат во кино...

Сабота со Староградски Мелос

Сабота за уживање во убаво друштво, вкусна храна и добра музика со „Староградски Мелос“, само во гостилница „Ла Тана“. Забавата почнува во 21 часот.