17.10.2021

Промоција на „Маџун“ од Влада Урошевиќ

Во кино Култура од 19 часот ќе биде промовиран романот „Маџун“ на еден од најзначајните македонски писатели, академик Влада Урошевиќ. Вовед во делото, и разговор со авторот ќе води...

Промоција на книгата „Воздигање над облаци“

Во кино Култура утре (21 февруари) на пладне ќе се одржи промоција на книгата „Воздигање над облаци“ на проф. д- р Ѓорѓи Филипов. Промотор на книгата ќе биде писателот Милован...

Промоција на „Мозаикот на Деби Му“ од Жаклина Мучева

Денес на пладне во „Салон 19:19“ во Културно-информативниот центар во Скопје ќе биде промовирана книгaта „Мозаикот на Деби Му“ од Жаклина Мучева. Ова е втора книга на новинарката Жаклина...

Со претстава, Верица Ацеска ја промовира книгата „19“

Вечерва во 20 часот во клум ресторанот МКЦ ќе се одржи промоција на книгата “19“ на Верица Ацеска. Промоцијата ќе ја води актерката Ана Стојановска. Таа, заедно со уште...

Промоција на илустрираниот роман „Девет“ од Славимир Футро

Денеска 27 ноември, вторник, со почеток во 19 часот во книжарницата „Литература.мк“ на улицата „Македонија“ ќе се одржи промоција на романот „Девет романи во илустрирани приказни“, од еден од...

Промоција на книгата „Хрониките на Арслан Македонски“

На 7 ноември (среда) во 20 часот во Младинскиот културен центар ќе се одржи промоција на книгата „Хрониките на Арслан Новинарски“ од Иван Шопов, а во издание на „Темплум“. Tекстовите...

„Девојчето на ридот“- промоција на книга за лицата со Даунов синдром

Промоција на илустрираната книга „Девојчето на ридот“ е денес во Национална и универзитетска библиотека во Скопје, со почеток во 13 часот. „Донесете ги вашите деца кои ќе можат да се забавуваат...

Олга Петкова промовира прва книга

Првата книга на Олга Петкова, „Ателјето на Монмартр“ ќе се одржи на 4 април во фоајето на кино „Фросина“. Промоцијата почнува во 20 часот. Дејствието на книгата, главно сместено во...

Владимир Мартиновски промовира книга

Вечерва во 19 часот во „Литература.мк“ на ул.Македонија. ќе се одржи промоција на книгата „Дур дишам се надевам“. На промоцијата ќе присуствуваат авторот на книгата и илустраторката Александра Филипоска.

Со Давор Стојановски во Или-Или!

Писателот Давор Стојановски, денес ќе го потпишува најновиот роман „Утеха за голите“, примероците од „Собирачи на пепел“ и „Ненасловена месечева соната“. Давор во книжарницата Или-Или ќе биде од 12.00 часот до...

Stay connected

81,350FansLike
469FollowersFollow
3,100SubscribersSubscribe

Популарно

Џез фестивал на дуети во „Менада“

Клубот Менада вечерва го организира последниот дел од „Џез фестивалот на дуети“. Вечерта ќе почне со проекција на Let’s Get Lost. За музичкиот дел од фестивалот...

Фестивал на Новиот германски филм

Фестивалот на Новиот германски филм почнува на 2 мај со комедијата „100 работи” во „Милениум“, а проекциите потоа, од 3 до 6 мај, продолжуваат во кино...

Сабота со Староградски Мелос

Сабота за уживање во убаво друштво, вкусна храна и добра музика со „Староградски Мелос“, само во гостилница „Ла Тана“. Забавата почнува во 21 часот.