05.12.2021

„Првин ќе ме земеш после ќе ме…“ вечерва во Театар комедија

Претставата „Првин ќе ме земеш после ќе ме“ вечерва со почеток во 20:00 часот на сцената на Театар комедија. Претставата е цели две години на репертоарот на театарот.

„Петре и волкот“, бајка за деца во МОБ

На 18 ноември (недела) во Македонската опера и балет во 11 часот, ќе биде изведена една од најпопуларните оркестарски бајки за деца, „Петре и волкот“ од рускиот композитор Сергеј...

Кец на десетка во МНТ

Вечерва во Македонски народен театар ќе се одигра театарската претстава „Кец на десетка“. Во главните улоги настапуваат Александар Микиќ, Тања Кочовска, Нина Деан и Ивица Димитријевиќ. Претставата почнува во 20:00 часот, а билетите ќе...

Српската хит-претстава „Индиго“ во Дом на АРМ

Претставата „Индиго“ во Режија на Бранислав Лечиќ и текст на Душко Премовиќ, ќе се игра вечерва со почеток од 19:00 часот во Домот на АРМ. Во главните улоги настаппуваат...

Кралот Иби доаѓа во Драмски

Претставата „Кралот Иби“, работена по книгата на Алфред Жари, вечерва игра во Драмски театар. Во главните улоги настапуваат Игор Ангелов, Биљана Драгиќевиќ Пројковска, Зоран Љутков, Софија Куновска, Предраг Павловски, Јана Стојановска и други. Претставата почнува...

Хуманитарна изведба на „Не се клади на Енглези“ за Сара од Охрид

Македонскиот народен театар и во ноември ќе има хуманитарна претстава за помош на 15-годишната Сара Настеска од Охрид, кај која е дијагностицирана Anemia aplastica, болест за чие лечење е...

Смеење со Среќко Шоиќ

По гостувањето во Скопје минатата година, познатиот срспки актер Милан Лане Гутовиќ повторно ќе игра во претставата „Украдена личност“ пред македонската публика. Денеска во Домот на АРМ ќе се одржи...

„Да ми го поздравиш и да ми го бациш“ во МКЦ

Македонската хит-претстава „Да ми го поздравиш и да ми го бациш“ вечерва ќе игра на сцената на МКЦ. Режисер на претставата е Билјана Радиноска, а во главните улоги настапуваат Ненад Митевски, Наташа...

„Зојкин стан“ на Белградскиот народен театар гостува во МНТ

Београдскиот народен театар вечерва од 20 часот гостува во МНТ со претставата „Зојкин стан“. Михаил Булгаков, авторот на делото од 1929 година, по кое е работена претставата, рекол дека...

Атанас и Тино не сакаат да платат

Политичката сатира „Нема да платам“, која ги опишува реакциите на потрошувачите на зголемувањето на цените, утревечер ќе ја има својата премиера во „Театар комедија“. Атанас Атансовски, Валентин Костадиновски-Тино, Зорица...

Stay connected

81,350FansLike
469FollowersFollow
3,100SubscribersSubscribe

Популарно

Џез фестивал на дуети во „Менада“

Клубот Менада вечерва го организира последниот дел од „Џез фестивалот на дуети“. Вечерта ќе почне со проекција на Let’s Get Lost. За музичкиот дел од фестивалот...

Фестивал на Новиот германски филм

Фестивалот на Новиот германски филм почнува на 2 мај со комедијата „100 работи” во „Милениум“, а проекциите потоа, од 3 до 6 мај, продолжуваат во кино...

Сабота со Староградски Мелос

Сабота за уживање во убаво друштво, вкусна храна и добра музика со „Староградски Мелос“, само во гостилница „Ла Тана“. Забавата почнува во 21 часот.