21.01.2019

Роденден на уметноста вечерва во МКЦ

Денеска од 18 часот, во Младински културен центар (МКЦ) по осми пат ќе се одржи манифестацијата Роденден на уметноста. За светски роденден на уметноста, 17 јануари е прогласен во...

Балетот „Самсон и Далила“ во МОБ

Во вторник (15 јануари) од 20 часот, во Македонската опера и балет ќе игра балетската претстава „Самсон и Далила“, на музика на Камиј Сен-Санс. Балетот ја обработува библиска приказна за вечната...

Изложба на накит во Јавна соба

Новата колекција на накит, под името "Триста чуди", вечерва на поткровјето во “Јавна соба“ со почеток од 20 часот.

Премиера на Ана Каренина во МОБ

Премиерата на балетската престав Ана Каренина во два чина е на 25 декември во МОБ, со почеток во 20 часот. Едно од најпознатите светски литературни дела „Ана Каренина“ од крајот...

Прва самостојна изложба на Лазар Зафировски

Фотограф Лазар Зафировски вечерва во 19 часот во галеријата „Акантус“ ќе ја отвори својата прва самостојна изложба насловена „Магоа“. Изложбата се состои од фотографии што ја портретираат внатрешната психолошка состојба...

Портерите на францускиот фотограф Надар изложени во Скопје

Францускиот институт во Скопје и Националната галерија на Македонија ја организираат изложбата „Славните портрети на Надар“, слики од најзначајниот француски фотограф во 19 век, Надар. Изложбата на „таткото на современата фотографија“,...

Загрозени видови во Природнонаучниот музеј

Во просториите на Природонаучниот музеј на Македонија вечерва во 20 часот ќе се отвори архитектонската изложба „Загрозени видови“, резултат на истоимениот истражувачки проект на авторите Јован Ивановски, Ана Ивановска...

Трепет изложба на Гоце Илиевски

Мултимедијана изложба на Гоце Илиевски ќе се одржи во четврток со почеток во 20 часот во просториите на Младински Културен Центар. Ќе бидат презентирани, слики, цртежи и кратка анимација (Човек бог) комбинација...

Самостојна изложба на Стефан Димовски

Во Младинскиот културен центар денес во 20 часот ќе биде отворена самостојна изложба на Стефан Димовски. На изложбата авторот ќе се претстави со 30-тина дела во комбинирана техника. Димовски е...

(Галерија) „Танцувајќи низ емоциите“, хуманитарна изложба на Анжелика Колева

Голем број пријатели и вљубеници во уметноста беа дел од отворањето на четвртата самостојна изложба на уметничката Анжелика Колева, „Танцувајќи низ емоциите“, што се одржува во „Концепт 37“. На...

Stay connected

74,758FansLike
442FollowersFollow
557SubscribersSubscribe

Популарно

Среќко Шоиќ ќе ја освојува Македонија

По гостувањето во Скопје минатиот месец, познатиот срспки актер Милан Лане Гутовиќ повторно ќе ја игра претставата „Украдена личност“ пред македонската публика. Првата претстава...

Прв концерт на Андре Риу во Македонија

Светската ѕвезда Андре Риу, познат како „современиот крал на валцерот“ на 6 јуни ќе одржи концерт во арената „Борис Трајковски“ во Скопје. Тој во...

Џем-сесија во „Бруклински“

Понеделникот во „Бруклински“ традиционално е за џем-сесија во живо, овој пат со Андреа Мирческа на контрабас, Давид Скерлевски на пијано, Трајче Илиевски на гитара и...