17.10.2021

Музичка магија со Виенски оркестар во Филхармонија

Во Македонската Филхармонија на 7. декември година во за првпат љубителите на класичната музика ќе можат живо да ја почувствуваат музичката магија, која низ светот ја шири единствениот Vienna Classic...

Изложба на Калина Брајковска

Вечерва во 20 часот, во НЛБ Галерија ќе биде отворена изложбата на дела од Калина Брајковска. Изложбата содржи 20 дела масло на платно изведени во неоеxпресионистички стил, во кои...

Загрозени видови во Природнонаучниот музеј

Во просториите на Природонаучниот музеј на Македонија вечерва во 20 часот ќе се отвори архитектонската изложба „Загрозени видови“, резултат на истоимениот истражувачки проект на авторите Јован Ивановски, Ана Ивановска...

Две претстави „Лебедово езеро“ во МОБ

Македонската опера и балет најавува две претстави на балетот „Лебедово езеро“, кој ќе се изведе на големата сцена на 30 октомври и 2 ноември со почеток во 20 часот. „Ода...

Самир Љума, наш чоек од Тетово, вечер има изложба

Ако има еден човек што требаше да го обедини филмскиот свет оваа година тоа e Самир Љума. „Самир е наш чоек, од Тетово. Пред многу години запишал некоја таму...

Прва самостојна изложба на Ерол Сулејмановски

„Во духовниот храм“ е називот на првата самостојна изложба на македонскиот сликар Ерол Сулејмановски која ќе се одржи од 09 до 19 ноември година во музејот на Македонската борба...

На опера- „Боеми“

На 24.10 во Македонската опера и балет, операта „Боеми“ на Џакомо Пучини со почеток во 20 часот. Диригент: Енрико Довико (Италија) Режисер: Дејан Прошев. Боеми е опера во четири чина...

„Ослободување-на-просторот“ изложба во Музеј на современа уметност

Денес, вторник (12 март 2019), во 20.00 часот во Музејот на современа уметност во Скопје ќе се случи отворањето на изложбата „Ослободување-на-просторот“, која ќе биде поставена сè до 30...

Самостојна изложба на Стефан Димовски

Во Младинскиот културен центар денес во 20 часот ќе биде отворена самостојна изложба на Стефан Димовски. На изложбата авторот ќе се претстави со 30-тина дела во комбинирана техника. Димовски е...

Изложба на Жанета Гелевска Вељановска

Во галеријата „Акантус“ вечерва во 20 часот ќе биде отворена изложбата „Верувам дека можам да летам“ на Жанета Гелевска Вељановска – Жани. На оваа изложба ќе бидат преставени педесетина нови дела,...

Stay connected

81,350FansLike
469FollowersFollow
3,100SubscribersSubscribe

Популарно

Џез фестивал на дуети во „Менада“

Клубот Менада вечерва го организира последниот дел од „Џез фестивалот на дуети“. Вечерта ќе почне со проекција на Let’s Get Lost. За музичкиот дел од фестивалот...

Фестивал на Новиот германски филм

Фестивалот на Новиот германски филм почнува на 2 мај со комедијата „100 работи” во „Милениум“, а проекциите потоа, од 3 до 6 мај, продолжуваат во кино...

Сабота со Староградски Мелос

Сабота за уживање во убаво друштво, вкусна храна и добра музика со „Староградски Мелос“, само во гостилница „Ла Тана“. Забавата почнува во 21 часот.