05.12.2021

Прва самостојна изложба на Лазар Зафировски

Фотограф Лазар Зафировски вечерва во 19 часот во галеријата „Акантус“ ќе ја отвори својата прва самостојна изложба насловена „Магоа“. Изложбата се состои од фотографии што ја портретираат внатрешната психолошка состојба...

Портерите на францускиот фотограф Надар изложени во Скопје

Францускиот институт во Скопје и Националната галерија на Македонија ја организираат изложбата „Славните портрети на Надар“, слики од најзначајниот француски фотограф во 19 век, Надар. Изложбата на „таткото на современата фотографија“,...

Загрозени видови во Природнонаучниот музеј

Во просториите на Природонаучниот музеј на Македонија вечерва во 20 часот ќе се отвори архитектонската изложба „Загрозени видови“, резултат на истоимениот истражувачки проект на авторите Јован Ивановски, Ана Ивановска...

Самостојна изложба на Стефан Димовски

Во Младинскиот културен центар денес во 20 часот ќе биде отворена самостојна изложба на Стефан Димовски. На изложбата авторот ќе се претстави со 30-тина дела во комбинирана техника. Димовски е...

(Галерија) „Танцувајќи низ емоциите“, хуманитарна изложба на Анжелика Колева

Голем број пријатели и вљубеници во уметноста беа дел од отворањето на четвртата самостојна изложба на уметничката Анжелика Колева, „Танцувајќи низ емоциите“, што се одржува во „Концепт 37“. На...

Самир Љума, наш чоек од Тетово, вечер има изложба

Ако има еден човек што требаше да го обедини филмскиот свет оваа година тоа e Самир Љума. „Самир е наш чоек, од Тетово. Пред многу години запишал некоја таму...

Танц низ емоциите со Анжелика Колева

Уметничката Анжелика Колева на 16 ноември ќе ја отвори четвртата самостојна изложба. На изложбата во „Концепт 37“, која ќе биде со хуманитарен карактер, ќе бидат претставени 40 дела на...

Меѓународна изложба на фотографии

Во националната галерија на Македонија во 20 часот ќе се отвори Меѓународната изложба на фотографска уметност „Фотомедија 2018“. Изложбата ќе трае до 15 ноември.

Прва самостојна изложба на Ерол Сулејмановски

„Во духовниот храм“ е називот на првата самостојна изложба на македонскиот сликар Ерол Сулејмановски која ќе се одржи од 09 до 19 ноември година во музејот на Македонската борба...

Отворање на изложбата „Чудниот рај“ на Сашо Блажес

На 9 ноември (петок) во 19 часот во галеријата „КО-РА“ ќе биде отворена изложбата „Чудниот рај“ на уметникот Сашо Блажес од Охрид. Оваа изложба е прво претставување на авторот пред...

Stay connected

81,350FansLike
469FollowersFollow
3,100SubscribersSubscribe

Популарно

Џез фестивал на дуети во „Менада“

Клубот Менада вечерва го организира последниот дел од „Џез фестивалот на дуети“. Вечерта ќе почне со проекција на Let’s Get Lost. За музичкиот дел од фестивалот...

Фестивал на Новиот германски филм

Фестивалот на Новиот германски филм почнува на 2 мај со комедијата „100 работи” во „Милениум“, а проекциите потоа, од 3 до 6 мај, продолжуваат во кино...

Сабота со Староградски Мелос

Сабота за уживање во убаво друштво, вкусна храна и добра музика со „Староградски Мелос“, само во гостилница „Ла Тана“. Забавата почнува во 21 часот.