05.12.2021

Изложба на Башески во Музеј на град Скопје

До 4 октомври (четврток) во Музеј на град Скопје ќе биде изложено новото дело на скулпторот и професор на Факултетот за ликовни уметности, Жарко Башески. Делото  е насловено „Вон.../Out of…“.

Изложба на накит во Јавна соба

Новата колекција на накит, под името "Триста чуди", вечерва на поткровјето во “Јавна соба“ со почеток од 20 часот.

Трепет изложба на Гоце Илиевски

Мултимедијана изложба на Гоце Илиевски ќе се одржи во четврток со почеток во 20 часот во просториите на Младински Културен Центар. Ќе бидат презентирани, слики, цртежи и кратка анимација (Човек бог) комбинација...

Портерите на францускиот фотограф Надар изложени во Скопје

Францускиот институт во Скопје и Националната галерија на Македонија ја организираат изложбата „Славните портрети на Надар“, слики од најзначајниот француски фотограф во 19 век, Надар. Изложбата на „таткото на современата фотографија“,...

Изложба на слики од Владимир Темков

Во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ во Скопје, на 04.10 (четврток) од 19 часот ќе биде отворена изложба на слики од современиот македонски сликар Владимир Темков.

Тоска во МОБ

Операта TОСКА - Џакомо Пучини на 18 јануари 2019, 20.00 ч.Главните улоги ќе ги толкуваат Весна Ѓиновска-Илкова, Калин Братеску (Романија), Борис Трајанов.

„Риголето“ на сцената на МОБ

Вечерва со почеток во 20 часот во МОБ ќе биде изведена „Риголето" на Џузепе Верди. Трагична приказна за љубомора, одмазда и жртва. Напишана според драмата на Виктор Иго „Кралот се...

„Шехерезада“ во МОБ

Во 20 часот вечерва Националната опера и балет ќе ја прикаже балетската претстава „Шехерезада“. Музиката за ова популарно дело е на рускиот композитор, Николај Римски Корсаков. Кореографијата за нашата „Шехерезада“...

Премиера на Ана Каренина во МОБ

Премиерата на балетската престав Ана Каренина во два чина е на 25 декември во МОБ, со почеток во 20 часот. Едно од најпознатите светски литературни дела „Ана Каренина“ од крајот...

Отворање на изложбата „Чудниот рај“ на Сашо Блажес

На 9 ноември (петок) во 19 часот во галеријата „КО-РА“ ќе биде отворена изложбата „Чудниот рај“ на уметникот Сашо Блажес од Охрид. Оваа изложба е прво претставување на авторот пред...

Stay connected

81,350FansLike
469FollowersFollow
3,100SubscribersSubscribe

Популарно

Џез фестивал на дуети во „Менада“

Клубот Менада вечерва го организира последниот дел од „Џез фестивалот на дуети“. Вечерта ќе почне со проекција на Let’s Get Lost. За музичкиот дел од фестивалот...

Фестивал на Новиот германски филм

Фестивалот на Новиот германски филм почнува на 2 мај со комедијата „100 работи” во „Милениум“, а проекциите потоа, од 3 до 6 мај, продолжуваат во кино...

Сабота со Староградски Мелос

Сабота за уживање во убаво друштво, вкусна храна и добра музика со „Староградски Мелос“, само во гостилница „Ла Тана“. Забавата почнува во 21 часот.