17.10.2021

Отворање на изложбата „Чудниот рај“ на Сашо Блажес

На 9 ноември (петок) во 19 часот во галеријата „КО-РА“ ќе биде отворена изложбата „Чудниот рај“ на уметникот Сашо Блажес од Охрид. Оваа изложба е прво претставување на авторот пред...

Изложба на најнови изуми од виртуелната реалност и видео игри

Од 29 октомври до 4 ноември во Музејот на современа уметност – Скопје и Младинскиот културен центар (МКЦ), британски совет ја организира изложбата на интерактивна уметност PlayUK Arcadia 2018. Посетителите...

Изложба на Жанета Гелевска Вељановска

Во галеријата „Акантус“ вечерва во 20 часот ќе биде отворена изложбата „Верувам дека можам да летам“ на Жанета Гелевска Вељановска – Жани. На оваа изложба ќе бидат преставени педесетина нови дела,...

Музичка магија со Виенски оркестар во Филхармонија

Во Македонската Филхармонија на 7. декември година во за првпат љубителите на класичната музика ќе можат живо да ја почувствуваат музичката магија, која низ светот ја шири единствениот Vienna Classic...

Две претстави „Лебедово езеро“ во МОБ

Македонската опера и балет најавува две претстави на балетот „Лебедово езеро“, кој ќе се изведе на големата сцена на 30 октомври и 2 ноември со почеток во 20 часот. „Ода...

На опера- „Боеми“

На 24.10 во Македонската опера и балет, операта „Боеми“ на Џакомо Пучини со почеток во 20 часот. Диригент: Енрико Довико (Италија) Режисер: Дејан Прошев. Боеми е опера во четири чина...

Дамата со Камелии во МОБ

На 16.10. во МОБ со почеток во 20 часот ДАМАТА СО КАМЕЛИИ Диригент: Иван Еминовиќ Кореограф: Василиј Медведев (Русија) Либрето: Јана Темиз Репетитори: Горан Божинов, Лора Тарчуговска и Јордан Крстев (Бугарија)

Изложба на слики од Владимир Темков

Во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ во Скопје, на 04.10 (четврток) од 19 часот ќе биде отворена изложба на слики од современиот македонски сликар Владимир Темков.

„Либертанго“ вечерва во МОБ

Вечерва (03.10) во Македонската опера и балет вечерва од 20 часот ќе игра балетската претстава „Либертанго“. Музиката е на Астор Пјацола, а режијата и либретото се на Наташа Поплавска....

Изложба на Башески во Музеј на град Скопје

До 4 октомври (четврток) во Музеј на град Скопје ќе биде изложено новото дело на скулпторот и професор на Факултетот за ликовни уметности, Жарко Башески. Делото  е насловено „Вон.../Out of…“.

Stay connected

81,350FansLike
469FollowersFollow
3,100SubscribersSubscribe

Популарно

Џез фестивал на дуети во „Менада“

Клубот Менада вечерва го организира последниот дел од „Џез фестивалот на дуети“. Вечерта ќе почне со проекција на Let’s Get Lost. За музичкиот дел од фестивалот...

Фестивал на Новиот германски филм

Фестивалот на Новиот германски филм почнува на 2 мај со комедијата „100 работи” во „Милениум“, а проекциите потоа, од 3 до 6 мај, продолжуваат во кино...

Сабота со Староградски Мелос

Сабота за уживање во убаво друштво, вкусна храна и добра музика со „Староградски Мелос“, само во гостилница „Ла Тана“. Забавата почнува во 21 часот.