Пентагон во наредните 10 години ќе потроши 3,7 милијарди долари за промена на полот на војниците

By

Повеќе од дваесет американски конгресмени – републиканци, на крајот од минатата недела потклекнаа пред јуришот на LGBT лобито на Демократската партија.

Таа група од конгресмени – попрецизно, 25 од нив – со своите гласови, овозможија анулирање на амандманите со кои Пентагон забрани да припадниците на вооружените сили на САД, ги финансираат операциите за промена на полот и постоперативните хормонски терапии.

Тој е протуркан со 214 гласови „за“, и „209“ против.

Демократите својата инивијатива ја образложија на очекуван начин: Сите Американци имаат право да служат во Вооружените сили на САД и да ја добијат целата потребна медицинска помош.

Според проценките, Пентагон во наредните десет години, потрошија 3.7 милијарди долари на операција на промена на полот.

Затоа Вооружените сили во САД можеа да купат: 14 ловци од петтата генерација, Ф-35 и исто толку Ф-18 и два стратешки бомбардери V-21, или да ги модернизираат јуришните авиони А-10.

Позицијата на републикснакото мнозинство го бранеше конгресменот Данкан Хантер, кој војуваше и во Авганистан и во Ирак. Тој предложи да сите заинтересирани за воената служба, се обврзат, да уште во моментите на пријавување се изјаснат – дали се мажи или жени“.

Хантер не е некаков хомофоб, но предупреди дека тоа е неопходно, затоа што машкиот и женскиот организам не се исти, и за обуката за војниците – мажи, и војниците – жени, не може да биде идентична. Потоа додаде:

„Фактот дека некој почнал обука како жена, а потоа воената служба ја продолжува како маж – или обратно – создава сериозни проблеми за безбедноста“.

Но, ни тој никогаш не уверувал и наведувал некој да гласа поинаку.

Сумата која американската воена машина ја троши на бесплатни операции на промена на полот на своите припадници – тоа е врвот на ледениот брег на проблеми кои имаат врска со одбраната за која е задолжена Пентагон.

 

Ќе ви се допадне

watch anime. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

online anime WONDER EGG PRIORITY

dubbed anime The Rising of the Shield Hero (Dub)

AnimeHeaven Record of Ragnarok Episode 7

anime websites Boruto: Naruto Next Generations (Dub)

animeheaven Hunter x Hunter (2011)