Живеат над 120 години, а раѓаат деца на 60 годин, тајната за долговечноста на племето Хунза

By

Заедницата Хунза е како тајно кралство скриено високо во планините од остатокот од светот. Животот на неговите жители е мистерија за истражувачите и лекарите ширум светот. Нивната долговечност беше тема и на романи, есеи, па дури и на филмови.

dobivaj vesti na viber

Хуните живеат на многу поволна топографска локација –  Благодарение на разредениот воздух на повисоките височини, бројот на црвените крвни зрнца се зголемува, што ги прави луѓето генерално поотпорни. Некои студии го поврзуваат намалениот внес на кислород со потиснувањето на апетитот и зголемениот метаболизам. Здравата телесна тежина доаѓа, се разбира, со голем број на придобивки, вклучувајќи го и намалениот ризик од дијабетес тип 2 и намален ризик од срцеви заболувања.

Ја приспособиле исхраната на околината – Еден од истражувачите кои работеле на документирање на здрав начин на живот во Хунза ја нарече оваа област Долината на среќата. Според неговите набљудувања, Хунзите речиси и не консумираат протеини. Тие обично внесуваат 1.900 калории секој ден, 50 грама протеини, 36 грама масти и 365 грама јаглени хидрати. Покрај тоа, 99% од луѓето се вегетаријанци. Тие го практикуваат и постот ритуал најмалку два пати неделно, а за тоа време консумираат само сок од кајсија.

Планинската вода е уште еден клуч за нивната долговечност – Водата од хималајскиот глечер содржи многу антиоксиданси и минерали.

Жените Хунзи користат природни масла за младешка и сјајна кожа – Мешавина од семки од кајсија и масло, понекогаш наречена „природен ботокс“, е еден од природните производи што убавите жени од Хунза ги користат за да ја одржат својата кожа здрава и млада. Регионот е богат и со шафран, најскапиот зачин во светот. Луѓето од Хунзи често ја користат оваа состојка во готвењето. Ова растение е многу богато со антибактериски и антиинфламаторни својства.

Пијте специјален чај подготвен од свежа планинска вода – Жените Хунзи подготвуваат посебен солен чај со свежа вода од планински извори. Главната состојка е специјалното растение наречено „тумуру“, или дива мајчина душица, кое расте на големи надморски височини. Покрај различните здравствени придобивки, се вели дека овој пијалок има својства против стареење и ја прави кожата младешка и сјајна.

Народот Хунза е познат по својата убавина и најдолгиот животен век во светот – Луѓето од заедницата Хунзи имаат просечен животен век од 120 години, а во некои случаи живеат и до 160 години. Благодарение на едноставниот, без стрес и здрав начин на живот, тие остануваат млади и убави дури и во старост. На 100 години овие луѓе се уште се активни и работат покрај нивната претежно растителна исхрана, нивната напорна работа исто така игра улога во одржувањето на здравјето. Луѓето од Хунзи имаат тенденција да останат активни дури и во старост поради нивното добро здравје. Постојано се во движење и се многу активни во текот на животот, па обично го одржуваат истиот начин на живот кога ќе стареат.

На 65 години жените се уште можат да раѓаат – Сè уште можат да имаат деца во 60-тите години, но тоа го прават на здрав начин. Станувањето мајка во 60-тите се смета за нормална појава во Хунза. Жените Хунзи изгледаат многу помлади од нивните години, дури и на 80-годишна возраст.

Народот Хунза е добро образован – Долговечноста и убавината не се единствените карактеристики на Хунза. Се чини дека тие го ценат својот ум исто толку колку што го ценат нивното физичко здравје. Најмалку три четвртини од народот Хунза – и во основа сите помлади генерации од двата пола – се писмени.

Ќе ви се допадне

https://animeheaven1.com/. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

free anime online My Hero Academia Season 3 (Dub)

Dragon Ball Super Episode 129

stream anime online AnimeHeaven Dragon Ball Super

animeheaven es Arifureta: From Commonplace to World's Strongest Season 2

AnimeHeaven Kiss x Sis (TV) Episode 4

tải go88