(Видео) Пет планинари загинаа додека се искачуваа на Елбрус, највисокиот врв во Европа

Пет лица загинаа во невремето на планинскиот врв Елбрус, соопшти денес руската спасувачка служба. „Успеавме да спасиме 14 луѓе, тие се евакуирани и згрижени. За жал, пет лица загинаа“, соопштија од руското Министерство за вонредни ситуации. Včera vyrazila na Elbrus skup. 16 turistů a 4 průvodců. Nastal prudký pokles tlaku a přišla bouře. Jedna dívka … Продолжи со читање (Видео) Пет планинари загинаа додека се искачуваа на Елбрус, највисокиот врв во Европа