Дино Мерлин: Ќерка ми Наида е приземна и вредна девојка, а синот е друга приказна

By

Дино Мерлин е еден од најпопуларните и најуспешни пејачи на Балканот. Тој кариерата ја градел исклучиво на квалитетна музика, ретко кога бил во центарот на скандалите.

Мерлин важи за семеен човек, а своето семејство го крие од очите на јавноста и љубоморно ја чува нивната идила само за себе. Но, во неколку наврати, сепак говорел за сопругата Амери, ќерката Наиди и синот Хамзи.

 

Јавноста особено ја интересира љубовната приказна. Имено, тој веќе 28 години е верен само на една жена, Амела, а повеќе пати истакна дека тоа било љубов на прв поглед. Сепак, не било од старт се така идилично, со оглед дека нејзините родители се противеле на нивната врска, затоа што тој бил сиромашен и без перспектива. Но, нивната љубов и истрајност победиле, а дека не погрешиле покажува и тоа што врската трае речиси три децении.

Круна на нивната љубов се ќерката Наида (31) и синот Хамза (25) кој израснале во амбициозни и паметни млади луѓе, чиј фокус е градењето на деловен успех. Не се дел од естрадниот свет, и не ни тежнеат кон тоа, па нивните фотографии од јаните настапи, речиси воопшто не можат да се пронајдат.

Наида Дервишхалидовиќ е насочена кон информатичките науки и интернационалната кариера, а може да се пофали и со завршување на постдипломски студии на Оксфорд во Велика Британија.

Дино Мерлин ретко кога говори за своите деца и нивните успеси за медиумите, но во една прилика истакна дека Наида не ја интересираат материјалните работи и дека е приземна и вредна девојка.

„Наида е родена кога јас стартував со кариерата, и во детството доживеа се, од сиромаштија, до метафоричи кажано, „кавијар и шампањ“. Се навикна на скромен живот, па нејзиниот одговор на моето прашање, што да и донесам од Париз или Њујорк, секогаш беше:
„Тато, фала, имам се, само што побрзо врати се дома“.
„Материјалното не ја интересира, за разлика од нејзиниот помлад брат. Кога Хамза се роди, повеќе немавме никакви егзистенцијални проблеми и се навикна на оа да Амела и јас му дозволиме се што ќе посака. Кога ќе го прашам што му треба, не чека да ја завршам реченицата, туку веќе има листа на нарачки“, истакна популарниот пејач, во интервју за хрватското издание „Глорија“.

 

Ќе ви се допадне

AnimeFreak my hero academia animefreak: Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!! (https://animefreak.ws/m/Gdwr) Episode 3

4Anime 4anime kakegurui: Watch The Misfit of Demon King Academy (Dub) Episode 12 (https://4anime.biz/m/j0q4/ep-12)