ЗДРАВЈЕ

Јадете лубеница во лето, освежува и е добра за здравјето

Лубеницата е вообичаено летно освежување коешто се консумира во долгите топли денови… Полна е со витамини и хранливи материи, па дури и може да помогне …

Јадете лубеница во лето, освежува и е добра за здравјето Прочитај повеќе »

Депресијата води кон губење на меморијата

Депресијата може да придонесе за губење на помнењето и обратно, открива ново истражување коешто следело речиси 8.200 Британци во текот на две десетлетија. Научниците открија …

Депресијата води кон губење на меморијата Прочитај повеќе »

СЗО: 2,7 милиони луѓе годишно умираат во Европа од алкохол, тутун и преработена храна

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ги повика владите да воведат построга регулатива за производите штетни за здравјето, бидејќи извештајот на СЗО покажа дека околу 2,7 …

СЗО: 2,7 милиони луѓе годишно умираат во Европа од алкохол, тутун и преработена храна Прочитај повеќе »

За здраво срце јадете риба, јајца и пилешко, а помалку пржена храна

Како што нашата мускулна маса се намалува со возраста, потребата за протеини се зголемува, сепак, важно е да внимавате како го зголемувате внесот на протеини, …

За здраво срце јадете риба, јајца и пилешко, а помалку пржена храна Прочитај повеќе »

Здравиот начин на живот го неутрализира влијанието на генетиката за повеќе од 60 проценти, покажува истражување

Здравиот начин на живот може да го компензира влијанието на генетиката за повеќе од 60 проценти и да додаде уште пет години на животот, според …

Здравиот начин на живот го неутрализира влијанието на генетиката за повеќе од 60 проценти, покажува истражување Прочитај повеќе »

Совршени за носење на работа: Вкусни и здрави палачинки со блитва и крем сирење

Едноставните рецепти често прават најдобри комбинации на вкусови, а дополнителен плус се здравите состојки кои ќе ни дадат енергија во текот на целиот ден. Доколку …

Совршени за носење на работа: Вкусни и здрави палачинки со блитва и крем сирење Прочитај повеќе »

Зошто ви расте шеќерот во крвта? Не е до благото, има четири други причини

Внесот на јаглени хидрати игра значајна улога во нивото на шеќер во крвта, без разлика дали се наоѓаат во овошјето, житарките или слатките. Зголеменото ниво …

Зошто ви расте шеќерот во крвта? Не е до благото, има четири други причини Прочитај повеќе »

Најновото британско истражување: Изненадувачки нови симптоми на ковид кои често се појавуваат

Губењето на вкусот и мирисот порано беше еден од главните показатели дека можеби сте заразени со Ковид, но како што новиот вид, познат како JN.1 …

Најновото британско истражување: Изненадувачки нови симптоми на ковид кои често се појавуваат Прочитај повеќе »

Со пливање може да се согорат и до 800 калории за еден час

Губењето вишок килограми е секогаш популарна тема во текот на летните месеци. Добрата вест е дека со пливање, која е една од омилените активности во …

Со пливање може да се согорат и до 800 калории за еден час Прочитај повеќе »

Од анксиозност страдаат и децата, симптомите треба родителите да ги препознаат веднаш

Анксиозноста е ирационален страв или страв од потенцијален настан или ситуација, а често се јавува и кај децата. Мадура Висвесвран, ко-основач и директор на училиштето …

Од анксиозност страдаат и децата, симптомите треба родителите да ги препознаат веднаш Прочитај повеќе »

Овие две намирници многумина редовно ги консумираат, а никој не е свесен дека го зголемуваат ризикот од рак на дебелото црево

Новите истражувања покажуваат дека конзумирањето на големи количини бел леб и алкохол е поврзано со поголем ризик од развој на рак на дебелото црево. Исто …

Овие две намирници многумина редовно ги консумираат, а никој не е свесен дека го зголемуваат ризикот од рак на дебелото црево Прочитај повеќе »

Кашлица и како да ја ублажите: фармацевт открива дали помага домашниот сируп од кромид

Кашлицата може да биде многу долготрајна. Во последните недели има се повеќе луѓе кои кашлаат со недели откако ќе настинат. Како да се ублажи? Фармацевтот …

Кашлица и како да ја ублажите: фармацевт открива дали помага домашниот сируп од кромид Прочитај повеќе »

Решена дилемата дали е штетна газираната вода – еве што велат научниците

Газирана минерална вода е еден од оние пијалоци за кои кружат различни приказни. Додека едни се колнат дека делува неверојатно добро на варењето, го решава …

Решена дилемата дали е штетна газираната вода – еве што велат научниците Прочитај повеќе »

Дедо ми беше познат кардиолог и има 95 години: има правила кои никогаш не ги прекршува

Внуката на познатиот пензиониран јапонски кардиолог Мика Крибс откри кои активности го направиле 95-годишниот Реизо толку здрав и среќен во десеттата деценија. Овие 8 работи …

Дедо ми беше познат кардиолог и има 95 години: има правила кои никогаш не ги прекршува Прочитај повеќе »

Мали дози на аспирин ја подобруваат состојбата на замастениот црн дроб

Пациентите со метаболичка болест на замастен црн дроб без цироза, кои земале мала дневна доза на аспирин во клиничко испитување покажале значително намалување на содржината …

Мали дози на аспирин ја подобруваат состојбата на замастениот црн дроб Прочитај повеќе »

Кога е најдоброто време за земање на витамини?

Иако сите се стремиме кон правилна и урамнотежена исхрана, понекогаш едноставно не успеваме да ги добиеме сите витамини, минерали и хранливи материи само од храната. …

Кога е најдоброто време за земање на витамини? Прочитај повеќе »

Руски педијатар советува: Штом децата имаат затнат нос, ставете им капка од познат еликсир

Московскиот педијатар-отоларинголог Татјана Гарашченко ги советува родителите да им помогнат на своите деца со едноставен, природен лек – еликсир од црвен кромид за затнат нос. …

Руски педијатар советува: Штом децата имаат затнат нос, ставете им капка од познат еликсир Прочитај повеќе »

Мени против напнатост: Темната чоколада, рибата и јаткастите плодови ќе ја ублажат анксиозноста

Анксиозноста е поим кој влезе во секојдневниот говор во последните три години. Речиси е невозможно да се најде личност која одвреме-навреме не чувствува страв, вознемиреност …

Мени против напнатост: Темната чоколада, рибата и јаткастите плодови ќе ја ублажат анксиозноста Прочитај повеќе »

Дуњи за здравје и убавина: Како да направите мелем и лосион

Народната медицина покажува дека семките од дуња содржат се што ни е потребно за лице без брчки и негувани усни. Подготовка мелем за нега на …

Дуњи за здравје и убавина: Како да направите мелем и лосион Прочитај повеќе »

Scroll to Top