ДИГИТАЛ

Дизајни што ги направила вештачка интелигенција човекот не може ни да ги замисли

Фејсбук-страната Параметричка Архитектура често објавува фантазии од светот на архитектурата. Тоа обично се дела (или само проекти) од современи автори кои наликуваат на стилот на …

Дизајни што ги направила вештачка интелигенција човекот не може ни да ги замисли Прочитај повеќе »

„Мујо“- нова босанска верзија на популарната игра „Супер Марио“

Се појави босанската верзија на популарната игра Супер Марио, чиј главен лик Мујо има само една цел – да стигне до Неум, единствениот град во …

„Мујо“- нова босанска верзија на популарната игра „Супер Марио“ Прочитај повеќе »

Вработените во „Тик-ток“ одлучуваат кои видеа ќе станат популарни

Шестмина поранешни и сегашни вработени во Тик ток потврдија за „Форбс“ дека одредени вработени во Тик ток овозможуваат видеата на социјалната мрежа да станат светски …

Вработените во „Тик-ток“ одлучуваат кои видеа ќе станат популарни Прочитај повеќе »

„Инстаграм“ ќе воведе нова опција со која корисниците ќе може да одморат од апликацијата

Инстаграм најави нова функција наречена „Тивок режим“, која има за цел да им помогне на корисниците да се одморат од апликацијата. Функцијата овозможува дојдовните известувања …

„Инстаграм“ ќе воведе нова опција со која корисниците ќе може да одморат од апликацијата Прочитај повеќе »

Научниците успеаја со ласер да пренасочат удар од гром

Списанието „Нејчр фотоникс“ објави статија во која пишува за работата на група научници кои со помош на ласер успеаја да пренасочат удар на гром. Научниците …

Научниците успеаја со ласер да пренасочат удар од гром Прочитај повеќе »

Фотограф со помош на вештачка интелигенција покажа како би изгледале познатите личности по неколку децении

Турскиот фотограф Алпер Јесилтас со помош на вештачка интелигенција создаде серија портрети и покажа како би изгледале познатите личности по неколку децении. Тој сликите ги …

Фотограф со помош на вештачка интелигенција покажа како би изгледале познатите личности по неколку децении Прочитај повеќе »

Вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“ ја откри својата прва егзопланета

Шест месеци откако почна да работи, вселенскиот телескоп Џејмс Веб ја откри својата прва егзопланета. Егзопланета или вонсончева планета е планета надвор од нашиот сончев …

Вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“ ја откри својата прва егзопланета Прочитај повеќе »

Нови ограничувања на Фејбук и Инстаграм наменети за тинејџерите

Мета, која е сопственик на Фејсбук и Инстаграм, веќе ја отстрани опцијата огласувачи да им прикажуваат реклами на тинејџерите врз основа на нивните интереси и …

Нови ограничувања на Фејбук и Инстаграм наменети за тинејџерите Прочитај повеќе »

(Видео) Талибанците го претставија првиот суперавтомобил дизајниран и направен во Авганистан

Талибанците го претставија првиот суперавтомобил дизајниран и направен во Авганистан. Станува збор за Mada 9, прототип на спортски автомобил на кој работеле 30 инженери од …

(Видео) Талибанците го претставија првиот суперавтомобил дизајниран и направен во Авганистан Прочитај повеќе »

„Инстаграм“ го враќа стариот дизајн и го укинува делот за купување

Инстаграм најави дека делот за купување на нивната апликација ќе биде укинат во февруари, а копчето за објавување слики и видеа ќе се врати на …

„Инстаграм“ го враќа стариот дизајн и го укинува делот за купување Прочитај повеќе »

Германски дизајнер креира футуристички стадиони со помош на вештачка интелигенција

Користејќи вештачка интелигенција, архитектот од Хамбург, Поури Бабакани, дизајнирал низа футуристички фудбалски стадиони во Лондон. Своите креации поддржани од вештачка интелигенција ги објави на својот …

Германски дизајнер креира футуристички стадиони со помош на вештачка интелигенција Прочитај повеќе »

Падна Вибер, корисниците не можат да се јавуваат и испраќаат пораки

Падна апликацијата за испраќање пораки и слики на Вибер. Причината за моменталниот прекин не е позната, а на популарната страница за следење на состојбата на …

Падна Вибер, корисниците не можат да се јавуваат и испраќаат пораки Прочитај повеќе »

Fitbit ги повлече паметните часовници затоа што им прегоруваат батериите па може да дојде до изгореници на рацете

Од компанијата Fitbit, која е во сопственост на „Гугл“, повлече од пазарот околу 1,7 милиони паметни часовници заради опасност од прегорување на батеријата. Објаснија дека …

Fitbit ги повлече паметните часовници затоа што им прегоруваат батериите па може да дојде до изгореници на рацете Прочитај повеќе »

Вработените во „Мајкрософт“ го формираа првиот синдикат во САД

Група вработени во „Мајкрософт“ кои тестираат видеоигри, го формираа првиот синдикат во технолошкиот гигант на територијата на САД. Овој синдикат се вика Американските работници на …

Вработените во „Мајкрософт“ го формираа првиот синдикат во САД Прочитај повеќе »

Нов полнач што може да ја наполни батеријата на телефонот за девет минути

Полначот за телефони кој го привлече вниманието наменет за спецификациите на телефонот „Риалми“, e со супербрза технологија за полнење од 240 W. Новиот адаптер ја …

Нов полнач што може да ја наполни батеријата на телефонот за девет минути Прочитај повеќе »

Јапонец има план да создава видеоигри и по смртта

Јапонецот Хидео Коџима, изумител на видеоигри, верува дека ќе продолжи да создава игри и откако ќе го нема. Тој открива дека има прилично уникатни планови, …

Јапонец има план да создава видеоигри и по смртта Прочитај повеќе »

Илјадници корисници од разни места во светот пријавија проблеми со „Твитер“

Илјадници корисници на „Твитер“ вчера пријавија проблеми со пристап на сајтот и други технички проблеми. Преку 10.000 корисници во САД, Велика Британија, Канада, Германија, Италија, …

Илјадници корисници од разни места во светот пријавија проблеми со „Твитер“ Прочитај повеќе »

„Ајфон“ од 130.000 евра, на себе има златен „ролекс“ и дијаманти

На светот постојат милион обожаватели на „Ајфон“, кои редовно ги следат трендовите и сакаат да ги купат моделите и покрај високите цени. Сепак само тројца …

„Ајфон“ од 130.000 евра, на себе има златен „ролекс“ и дијаманти Прочитај повеќе »

(Видео) Три роботи ја накитија елката за вработените во компанија во Бостон

Вработени од компанија во Бостон, „Бостон Динамикс“, направија три роботи кои им ја накитија елката за Нова година и Божиќ. „Немојте да го правите ова …

(Видео) Три роботи ја накитија елката за вработените во компанија во Бостон Прочитај повеќе »

Scroll to Top