ДЕШАВКИ

Изведувачите повикуваат на бојкот на Израел на Евровизија, во Шведска 1000 луѓе потпишаа петиција

На Израел му се заканува да освои „нула поени“ на овогодинешниот Избор за песна на Евровизија бидејќи музичарите и јавноста повикуваат на бојкот на четирикратниот …

Изведувачите повикуваат на бојкот на Израел на Евровизија, во Шведска 1000 луѓе потпишаа петиција Прочитај повеќе »

Изведба на детска музичка претстава од хуманитарен карактер„Операта на шумските животни“

На големата сцена на Националната опера и балет на 27 јануари со почеток во 12.00 часот ќе се изведе детската интерактивна музичка претстава „Операта на …

Изведба на детска музичка претстава од хуманитарен карактер„Операта на шумските животни“ Прочитај повеќе »

Jazz Nova – прв концерт на Национален џез оркестар

Со концертот со наслов Jazz Nova  свечено ќе се одбележи започнувањето со работа на Националниот џез оркестар. На концертот ќе бидат изведени биг бенд композиции …

Jazz Nova – прв концерт на Национален џез оркестар Прочитај повеќе »

Блесна „Аеродром“ – „Новогодишна Бајка“ ги расположи скопјани

Естетски украсен парк со феноменални светилки и 15 метарска елка, новогодишен базар на кој може да се најдат уникатни производ, вкусна храна, бесплатно вино и …

Блесна „Аеродром“ – „Новогодишна Бајка“ ги расположи скопјани Прочитај повеќе »

Во недела ќе се одржи традиционалната Дедомразовска трка

Во недела на 24 декември во Скопје ќе се одржи традиционалната Coca-Cola Дедомразов-ска трка, во која повеќе стотици учесници во дедомразовски костуми ќе трчаат во …

Во недела ќе се одржи традиционалната Дедомразовска трка Прочитај повеќе »

(Фото) Тејлор Свифт фрли штикла во публика, „фаќачот“ ја продава за да ја излечи братучедата од канцер

На еден од концертите во Рио де Жанеиро, пејачката Тејлор Свифт ја скршила петицата на чизмата и фрлила дел од високата потпетица во публиката, што …

(Фото) Тејлор Свифт фрли штикла во публика, „фаќачот“ ја продава за да ја излечи братучедата од канцер Прочитај повеќе »

Поранешната девојка го обвини Диди за силување и физичко насилство

Шон Диди Комбс е обвинет за силување и физичко насилство, пишува „Page Six“. Тужбата против раперот ја поднесе неговата поранешна девојка, пејачката Касандра Вентура попозната …

Поранешната девојка го обвини Диди за силување и физичко насилство Прочитај повеќе »

Петар Грашо со ексклузивен концерт на 26-ти април во „Македонска Филхармонија“

Хрватската музичка ѕвезда Петар Грашо, го најави својот ексклузивен концерт во Скопје, кој ќе се одржи на 26-ти април во „Македонска Филхармонија“. Грашо несомнено важи …

Петар Грашо со ексклузивен концерт на 26-ти април во „Македонска Филхармонија“ Прочитај повеќе »

Инфлуенсер се појави во проѕирен фустан и доби лавина коментари: не сакам моите деца да го гледаат ова

Коментари и остри критики ги полнат социјалните мрежи под секоја објава на фотографии од инфлуенсерот Кристијан Вилкинс кој во улога на водител синоќа се појави …

Инфлуенсер се појави во проѕирен фустан и доби лавина коментари: не сакам моите деца да го гледаат ова Прочитај повеќе »

Невообичаена сцена: поштарот се опијанил, па им делел пензии на гостите во кафуле во Бјелина

Во Бјелина е снимена несекојдневна сцена во ресторан, каде главен актер бил млад поштар, кој на крајот бил приведен во полициската станица во овој град. …

Невообичаена сцена: поштарот се опијанил, па им делел пензии на гостите во кафуле во Бјелина Прочитај повеќе »

Интимен концерт на женското трио „Фрајле“ на 16-ти март во „Македонска филхармонија“

Kористејќи ги своите три гласа, маркантната појава и различниот сензибилитет, членките на новосадскиот бенд „Фрајле“ убедливо ја освојуваат публиката низ Балканот. Во 2024-та одбележуваат цели …

Интимен концерт на женското трио „Фрајле“ на 16-ти март во „Македонска филхармонија“ Прочитај повеќе »

Десет музички ѕвезди за главната вечер на јубилејниот 25-ти Таксират

Таксират, македонскиот најпосетен алтернативен музички фестивал годинава прославува јубилејно 25-то издание. Овој голем јубилеј, најголемиот зимски урбан музички фестивал во Југоисточна Европа го одбележува со …

Десет музички ѕвезди за главната вечер на јубилејниот 25-ти Таксират Прочитај повеќе »

Телескопот „Џејмс Веб“ фотографира галаксија слична на Млечниот Пат

Астрономите од Европската вселенска агенција со вселенскиот телескоп Џејмс Веб фотографираа спирална галаксија која наликува на Млечниот пат. Ѕвездениот систем наречен LEDA 2046648 е оддалечен …

Телескопот „Џејмс Веб“ фотографира галаксија слична на Млечниот Пат Прочитај повеќе »

Првиот вселенски хотел ќе стане реалност во 2025 година

Американска корпорација „Орбитал асембли“ ќе го изгради првиот вселенски хотел и тој треба да почне да работи во 2025 година, пренесе The Points Guy. На …

Првиот вселенски хотел ќе стане реалност во 2025 година Прочитај повеќе »

Вики Ристовска, Mарко Новески и Панчо ДНК донираа за СОС Детско село

Водителите Mарко Новески и Вики Ристовска заедно со пејачот Панчо ДНК се вклучија во акцијата за донирање за СОС Детското село. СОС Детско село Македонија …

Вики Ристовска, Mарко Новески и Панчо ДНК донираа за СОС Детско село Прочитај повеќе »

Градскиот шмек е во Г.Т.Ц цели 45 години

Скопскиот градски трговски центар (ГТЦ) прослви јубилеј , 45 години градски шмек со моден спектакл од брендовите во трговскиот кои беа презентирани -преку колекциите есен-зима …

Градскиот шмек е во Г.Т.Ц цели 45 години Прочитај повеќе »

Дуке Бојаџиев ќе го промовира новиот албум „Синергија“

Македонскиот музичар и композитор Дуке Бојаџиев, кој живее и работи во Њујорк на 27 октомври во 23 часот ќе настапи во концертно издание за „Wine …

Дуке Бојаџиев ќе го промовира новиот албум „Синергија“ Прочитај повеќе »

Scroll to Top