Хрватка му напиша на Амиџиќ дека е сиротина – Неговиот одговор расплака многумина

Полемиката околу твитот на водителот на сметка на пожарот во Хрватска и понатаму не стивнува.

Објавата на Амиџиќ во која ја прокоментира катастрофата во Хрватска и понатаму предизвикува бурни реакции кај корисниците на социјалните мрежи во целиот регион.

Твитот кој предизвика општа хаварија е следниот:

А меѓу стотината коментари упатени кон Огњен, на сметка на она што е напишано, се издвои и еден кој многумина во најмала рака ги растажи.

Во прашање е корисничка на Тивтер која му се обрати на водителот, нарекувајќи го „сиротина“, а неговиот одговор се однесување на неговиот покоен татко.

 

Printskrin: Twitter/OAmidzic

За потсетување, неговиот татко настра во извршување на новинарската задача во Банија, заедно со екипата од дописниците на РТС, каде беше уредник.

Загина на 9 октомври 1991 година, а тој и денеска не ги знае деталите од загинувањето на својот татко.

„И понатаму официјално не се знаат причините за тоа убиство. Се трудев низ животот да не ја преувеличувам сопствената тага. Тоа за мене беше еден страшен период, а многумина тогаш ги губеа најмилите. Научив да живеам со тоа“, изјави минатата година Амиџиќ.

 

Scroll to Top