Новак Ѓоковиќ се враќа на тениските терени

By

Освојувачот на 12 гренд слем титули, Новак Ѓоковиќ, во декември ќе се врати на тениските терени. По долгата пауза, својот прв турнир ќе го има на шампионатот во Абу Даби, кој се одржува од 28 до 30 декември.

dobivaj vesti na viber

Ова ќе биде прв натпревар на српскиот тенисер по полуфиналето на Вимблдон кога го предаде мечот против Томаш Бердих поради повреда на лакотот. Ѓоковиќ досега трипати го освојувал турнирот во Абу Даби.

„Пресреќен сум што се враќам во Абу Даби. Вистинска чест е да се биде дел од толку посебен турнир“, вели Ѓоковиќ.

Овој турнир не е дел од АТП-турнејата, но организаторите даваат огромни парични награди за да ги привлечат најголемите тениски ѕвезди.

Ќе ви се допадне