Оливер доби „Порин“ за животно дело

By

Хрватскиот пејач Оливер Драгојевиќ има освоено многу награди „Порин“ во својата кариера, но оваа година ќе ја добие наградата за животно дело.

„Од сите награди, оваа е посебна. За неа ќе најдам специјално место во мојот дом“, рекол Оливер за „24 Вести“ кога му кажале дека тој е добитник на наградата.

Тој им се заблагодарил и на колегите што гласале за да го добие ова признание.

70-годишниот музичар ја добива наградата заедно со пијанистката Павица Гвоздиќ и поетот Јашко Фиаменго. Ова ќе биде 31. награда „Порин“ во неговата колекција. Наградата ќе му биде врачена на 23 февруари.

 

Ќе ви се допадне