Почина хрватскиот глумец Шпиро Губерина

By

На 87 години, во Домот за стари лица во Загреб, почина легендарниот хрватски глумец Шпиро Губерина, најпознат по улогата на Јокан во „Вело мисто“, ТВ-серија што ја следеше цела Југославија.

Успешни улоги оствари во делата на Ранко Маринковиќ и Марин Држиќ, а настапи и во телевизиски и радиодрами, како и во неколку серии.

Шпиро Губерина во 2011 година ја освои награда за животно дело “Владимир Назор“.

Ќе ви се допадне

Watch Attack on Titan: Crimson Bow and Arrow Episode Full at website https://gogoanime.be haikyuu gogoanime

Watch Attack on Titan: Wings of Freedom Episode Full at website https://animeheaven.pro hunter x hunter anime heaven