ИЉАЧ

Напивка од брусница ги чисти отровите од телото

Брусницата е силен антиоксиданс, богат со витамин Ц, минерали, органски киселини, шеќери и растителни влакна. Хипуричната киселина што се наоѓа во брусницата, пак, е еден …

Напивка од брусница ги чисти отровите од телото Прочитај повеќе »

Зошто телото ни потскокнува кога заспиваме

Научниците неодамна објаснија зошто кога заспиваме, се случува телото да ни потскокне во сон. Во првата фаза на заспивање отчукувањата на срцето и дишењето забавуваат. …

Зошто телото ни потскокнува кога заспиваме Прочитај повеќе »

Еликсир на младоста од Тибет, многу е лековит и лесно се прави од три состојки

Еликсир на младоста од Тибет го зајакнува имунитетот и го регулира метаболизмот. Исто така ги чисти крвните садови и црниот дроб, а го подобрува и …

Еликсир на младоста од Тибет, многу е лековит и лесно се прави од три состојки Прочитај повеќе »

Една порција риба неделно го штити срцето, го намалува холестеролот и ја подобрува меморијата

Сите знаеме дека рибата е здрава за јадење. Полна е со омега-3 масни киселини и затоа мораме да ја јадеме најмалку двапати неделно. Сепак, не …

Една порција риба неделно го штити срцето, го намалува холестеролот и ја подобрува меморијата Прочитај повеќе »

Мини диетата на Синди Крафорд е идеална за жени над 40 години: За седум дена до 5 килограми помалку

Синди Крафорд со години практикува мини-диета кога сака да ги изгуби вишокот килограми. Иако наскоро ќе наполни 56 години, со својот изглед може да засени половина …

Мини диетата на Синди Крафорд е идеална за жени над 40 години: За седум дена до 5 килограми помалку Прочитај повеќе »

Жените што пијат вино со своите пријателки живеат подолго, тврдат научниците

Научниците на Универзитетот во Окфсорд направија истражување, кое покажа дека луѓето кои се гледаат со пријателите барем два пати неделно, се во подобра психичко-физичко здравје. Покрај …

Жените што пијат вино со своите пријателки живеат подолго, тврдат научниците Прочитај повеќе »

Крвната група може да открие на кои болести сме подложни, велат експертите

Крвните групи често се поврзуваат со одредени болести. Иако не е целосно потврдено, се верува дека одредени крвни групи се повеќе склони кон некои болести, …

Крвната група може да открие на кои болести сме подложни, велат експертите Прочитај повеќе »

ГМ-диетата е одлично решение за сите оние што не трпат глад, а се губат до 7 килограми неделно

ГМ диетата ви овозможува да јадете колку што сакате, но само строго наведени намирници. Погледнете го менито и пробајте ја диетата со која губите до …

ГМ-диетата е одлично решение за сите оние што не трпат глад, а се губат до 7 килограми неделно Прочитај повеќе »

Чај од куркума за зајакнување на целиот организам

Куркумата безбедува толку широк спектар на здравствени придобивки, бидејќи содржи куркумин, идентификуван како основна активна состојка, која постигнува повеќе од 150 потенцијално терапевтски активности и вклучува …

Чај од куркума за зајакнување на целиот организам Прочитај повеќе »

Рецепт за сок од зелка кој го лекува целиот организам

Во нашата народна медицина сокот од зелка е еден вид природен лек за желудникот, бидејќи докажано помага при киселини. Старите Грци и Римјани го користеле за …

Рецепт за сок од зелка кој го лекува целиот организам Прочитај повеќе »

„Парацетамолот“ во вид на шумлива таблета го уништува срцето, тврди српскиот неврохирург Даница Грујичиќ

„Парацетамолот“ е еден од најчесто користените лекови без рецепт. Но, во него демне опасност, предупредуваат лекарите, особено ако се пие во форма на шумлива таблета. …

„Парацетамолот“ во вид на шумлива таблета го уништува срцето, тврди српскиот неврохирург Даница Грујичиќ Прочитај повеќе »

Симптоми на рак на дојката што можете да ги откриете сами

Грутките во ткивото на дојката се најчестиот симптом на рак на дојката, но постојат и некои други симптоми што може да ги забележите самите и …

Симптоми на рак на дојката што можете да ги откриете сами Прочитај повеќе »

Како да се ослободите од главоболката на природен начин

Мигрените можат да бидат толку болни и тешки што понекогаш нè парализираат. Сепак, симптомите на главоболка може да се ублажат, а некои и целосно да …

Како да се ослободите од главоболката на природен начин Прочитај повеќе »

Алкохолни пијалаци кои треба да ги избегнувате по 60-тата година од животот

Ако не можете да се откажете од алкохолот, тогаш морате да внимавате што пиете и во колкава количина. Експертите велат дека следниве пијалаци треба да …

Алкохолни пијалаци кои треба да ги избегнувате по 60-тата година од животот Прочитај повеќе »

Од користење влажни марамчиња до спиење во долна облека: Работи кои не смеете да правите после секс

Однесувањето после секс игра голема улога за вашето здравје, па за да се заштитите себеси и својот партнер, најважно е да не ги правите следниве …

Од користење влажни марамчиња до спиење во долна облека: Работи кои не смеете да правите после секс Прочитај повеќе »

Палминото масло најмногу создава холестерол, тврдат експертите

Кога станува збор за здравјето на срцето, високиот холестерол е една од најголемите закани. Кога нивото на холестерол станува превисоко, нашето тело почнува да складира …

Палминото масло најмногу создава холестерол, тврдат експертите Прочитај повеќе »

Ботоксот не е штетен, но мора да се води сметка, вели доктор Марија Ристановиќ

Ботоксот не е штетен, но мора да се води сметка, вели српската докторка Марија Ристановиќ. Таа за српски „Курир“ го коментира случајот со Американката Татијана Резенде, …

Ботоксот не е штетен, но мора да се води сметка, вели доктор Марија Ристановиќ Прочитај повеќе »

Scroll to Top