ЗДРАВИ НАВИКИ

Како да се ослободите од главоболката на природен начин

Мигрените можат да бидат толку болни и тешки што понекогаш нè парализираат. Сепак, симптомите на главоболка може да се ублажат, а некои и целосно да …

Како да се ослободите од главоболката на природен начин Прочитај повеќе »

Алкохолни пијалаци кои треба да ги избегнувате по 60-тата година од животот

Ако не можете да се откажете од алкохолот, тогаш морате да внимавате што пиете и во колкава количина. Експертите велат дека следниве пијалаци треба да …

Алкохолни пијалаци кои треба да ги избегнувате по 60-тата година од животот Прочитај повеќе »

Од користење влажни марамчиња до спиење во долна облека: Работи кои не смеете да правите после секс

Однесувањето после секс игра голема улога за вашето здравје, па за да се заштитите себеси и својот партнер, најважно е да не ги правите следниве …

Од користење влажни марамчиња до спиење во долна облека: Работи кои не смеете да правите после секс Прочитај повеќе »

Палминото масло најмногу создава холестерол, тврдат експертите

Кога станува збор за здравјето на срцето, високиот холестерол е една од најголемите закани. Кога нивото на холестерол станува превисоко, нашето тело почнува да складира …

Палминото масло најмногу создава холестерол, тврдат експертите Прочитај повеќе »

Ботоксот не е штетен, но мора да се води сметка, вели доктор Марија Ристановиќ

Ботоксот не е штетен, но мора да се води сметка, вели српската докторка Марија Ристановиќ. Таа за српски „Курир“ го коментира случајот со Американката Татијана Резенде, …

Ботоксот не е штетен, но мора да се води сметка, вели доктор Марија Ристановиќ Прочитај повеќе »

Пречестото туширање не е добро за организмот, откриваат дерматолозите

Доста луѓе го користат туширањето да се освежат и да го почнат денот, додека други го гледаат како можност за релаксација. Но според дерматолозите, пречестото …

Пречестото туширање не е добро за организмот, откриваат дерматолозите Прочитај повеќе »

Продукти што ќе ви помогнат да ги исчистите белите дробови и црниот дроб по прележан Ковид-19

По прележување на короната и внесувањето многу лекови, неопходно е природно да го исчистите организмот од токсините. Детоксикацијата ќе ви помогне да го зајакнете организмот, а …

Продукти што ќе ви помогнат да ги исчистите белите дробови и црниот дроб по прележан Ковид-19 Прочитај повеќе »

Идеален појадок за подобрување на здравјето на црниот дроб

Најдобро ќе забележите дека црниот дроб не ви пработи правило, ако чувствувате хроничен замор, лошо здравје, чест горчлив и метален вкус во устата, жолта обвивка на …

Идеален појадок за подобрување на здравјето на црниот дроб Прочитај повеќе »

Продукти што ги намалуваат холесторолот и триглицеридите

Доколку имате проблем со висок холестерол, важно е да ја промените исхраната, во тоа се согласни сите лекари.  Овие три продукти се најдобри во овој …

Продукти што ги намалуваат холесторолот и триглицеридите Прочитај повеќе »

Поинтелигентните луѓе пијат повеќе алкохол и не сакаат да спортуваат, тврди нова студија

Неодамнешно истражување покажало дека поинтелигентните луѓе не живеат поздраво и не се грижат премногу за сопственото здравје, туку пијат алкохол и не сакаат да вежбаат. …

Поинтелигентните луѓе пијат повеќе алкохол и не сакаат да спортуваат, тврди нова студија Прочитај повеќе »

Детален план како да ослабете со секојдевно пешачење

Ако сакате да изгубите тежина, треба да се движите. Toa e најприродно и најдобро решение, кое не бара финансиски трошоци, ниту посебна организација. Ви носиме …

Детален план како да ослабете со секојдевно пешачење Прочитај повеќе »

Што ја предизвикува бронхопневмонијата?

Бронхопневмонијата е вид пневмонија. Тоа вклучува воспаление на дишните патишта, што предизвикува гној и течност да се акумулира во алвеолите. Во продолжение прочитајте што може …

Што ја предизвикува бронхопневмонијата? Прочитај повеќе »