(Фото) Кралицата Елизабета носи прстен од 1603 година

By

Кралицата Елизабета честопати носи уникатен прстен кој датира од 1603 година.

Прстенот ѝ припаѓал на кралицата Елизабета Прва. Изработен е од злато, бисерна подлога, рубини и емајл. Според традицијата, овој прстен му бил посветен на Џејмс Први (Џејмс Шести од Шкотска) како доказ за смртта на кралицата. Тој му го подарил прстенот на првиот ерл на парламентот во 1603 година.

Ќе ви се допадне

AniWatch free anime: Kimetsu no Yaiba: Yuukaku-hen (https://aniwatch.pro/m/XznL) Episode Preview

4Anime 4anime in english: My Hero Academia (https://4anime.biz/m/2PY) Episode 13