Сибирски бран и снег се приближува кон Македонија

By

И денес Македонија е под влијание на циклонска активност и на изразена влажна воздушна маса која ќе услови облачно време со поинтензивни врнежи од дожд. Локално ќе има услови и за ретка појава на грмежи, а услови за врнежи од снег ќе има на највисоките планини во северозападните предели. Ќе дува и слаб до умерен ветер . Температури ќе се искачуваат од 5 до 12 степени.

Во Скопје ќе биде облачно со врнежи од дожд  Од утре и во следните денови нашата територија ќе се наоѓа под влијание на постудена воздушна маса која ќе услови намалување на температурите на воздухот и повремени локални врнежи од дожд и снег на повисоките места и на планините. Снег се очекува и на пониските места, особено од среда во вечерните часови. Сибирскиот бран кој се приближува ќе придонесе температурите на воздухот да паднат поради понатамошно спуштање на студената воздушна маса од четврток.

 

Ќе ви се допадне

Watch Kaguya-sama: Love is War Episode 4 at website https://kissanimeonline.com playful kiss anime

Watch Fire Force Episode 17 (https://gogoanime.be/m/dAaJ/ep-17) at website https://gogoanime.be food wars gogoanime