Австралијците по гаќи на гласање, избираат нова влада

By

Интересни фотографии доаѓаат од гласачките места во Австралија, каде граѓаните денеска излегоа на избори. Tамошните медиуми пренесуваат дека голем број гласачи се решиле да одговорат на повикот од австралискиот бренд за костими за капење „Budgy Smuggler“, од каде на почетокот на неделава преку социјалните мрежи ги охрабриле луѓето да го искористат своето уставно право да гласаат без панталони.

dobivaj vesti na viber
 Компанијата понуди бесплатен пар на секој кој гласа во костим за капење и на социјалните мрежи ќе објави фотографија со назнаката #SmugglersDecide.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Budgy Smuggler™ (@budgysmuggler)

Сотици граѓани го прифатиле ваквиот предизвк пренесоа Автсриските медиуми.

Австралијците избираат нов парламент и овие избори би можеле да ги вратат опозициските лабуристи на власт по девет години конзервативна влада, но трката е тесна.

Актуелниот премиер, конзервативецот Скот Морисон, е на власт од 2018 година и се кандидира за нов мандат .

Ќе ви се допадне

bầu cua go88 go88 mat quy luật đánh tài xỉu go88

https://tai.sunwin.gg/