Актерот Петар Петковски номинаран за ѕвезда во подем на Сараевскиот филмски фестивал

By

Македонскиот актер Петар Петковски, кој ја толкуваше улогата на Бојан во серијата „Фамилијата Марковски“, е номиниран за наградата „Срце на Сараево“ во категоријата „Ѕвезда во подем“ на Сараевскиот филмски фестивал што ќе се одржи од 13 до 21 август.

Освен Петар, за оваа награда се номинирани и Александар Димитријевиќ за серијата „Клан“, Ивана Зечевиќ за „Група”, Јана Бјелица за „Фамилија“ и Каја Шишмановиќ за „Црно-бел свет”.

Сараевскиот филмски фестивал, што оваа година ќе се одржи 27. пат, првпат воведува награди за ТВ-серии за да ги промовира најдобрите регионални серии и нивните автори и актери. Шеснаесет ТВ-серии од Босна и Херцеговина, Хрватска, Србија, Црна Гора, Македонија, Косово и од Словенија, кои биле премиерно прикажани од 1.9.2019 до 31.5.2021 година, се номинирани за наградите „Срце на Сараево”, што ќе се доделат во шест категории: најдобра драмска серија, најдобра комедија, најдобар креатор на серија, најдобар актер, најдобра актерка и ѕвезда во подем.

„Фамилијата Марковски” е единствената серија со номинација од Македонија. Серијата се емитуваше во текот на 2017 и 2019 година и предизвика големо внимание, особено кај младата публика, поради ликот на Бојан Марковски. За Петар, кој тогаш имаше 15 години, ова беше прво искуство пред камера.

Проектот „Фамилијата Марковски” е во продукција на „Арт проект лаб”. Режисер на серијата е Даријан Пејовски, а другите главни улоги, покрај Петар Петковски, ги толкуваа Тамара Ристоска, Владимир Петровиќ, Силвија Стојановска и Александар Микиќ.

 

Ќе ви се допадне

ANIMEFLIX Watch anime online, English anime online HD. Watch Kuroko's Basketball Special (Dub) Episode Full

Watch anime online for free at AnimeBee watch anime. Shao Nian Ge Xing (https://animebee.to/m/ob66) Episode 26

KissAnime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Watch Wu Geng Ji 3rd Season Episode 42

KissAnime Reedsy: https://reedsy.com/discovery/user/onlinekissanime