Антониа Гиговска втора на фестивал во Романија

By

Поп-пејачката Антониа Гиговска во Романија на меѓународен фестивал во градот Брешов го освои второто место.

Годинава организаторите славеа 50. јубилеј од првиот одржан фестивал, а Антониа настапи меѓу 18 учесници од целиот свет. На фестивалот изминативе години пееле Рики Мартин, Пинк, „Скорпионс“, Џо Кокер, „Ваја кон диос“, Кристина Агилера и многу други.

„Фестивалот имаше неверојатно добра организација, на ниво на ‘Евровизија’. Внимаваа буквално на се. Најпрво аплицирав за учество, и бев пресреќна кога ми јавија дека сум избрана да пеам заедно со уште седумнаесет пејачи од цел свет. Тие се погрижија за авионскиот превоз за мене и за четири лица што ми се придружба на фестивалот“, раскажа пејачката за „Репортер“.

Државата и Романската национална телевизија беа организатори на фестивалот на кој настапија пејачи на возраст од 16 до 36 години.

„Пеев романска песна и And I Am Telling You од Џенифер Хадсон. Сцената беше огромна. Имаше одлично осветлување и озвучување“, ни рече Антониа.

Пејачката, која публиката ја запозна преку шоуто „Пинкови ѕвездички“ во моментов е актуелна со песната „Ванила“, на која соработува со Панчо од ДНК.

Ќе ви се допадне

Watch Bleach (Dub) Episode 301 at AnimeHeaven dragon ball super anime heaven

Watch One Piece Episode 783 at website https://animeplanet.cc haikyuu anime planet