Дарио Ивановски освои злато на Европското првенство во Малта

By

Најдобриот македонски атлетичар Дарио Ивановски освои златен медал на Европското првенство за мали земји кое викендов се одржа на Малта. Покрај Ивановски, бронзен медал освои и Јован Стојоски.

dobivaj vesti na viber

Ивановски настапи на трката на 5.000 метри и заврши со време од 14:08,99 минути. Тој беше прв на Европското и во 2021 година во Сан Марино, во дисциплината на 3.000 метри.

За потсетување, на Европското првенство за мали земји во Малта настапија атлетичари од вкупно 18 држави: Андора, Албанија, Ерменија, Азербејџан, Босна и Херцеговина, Кипар, Грузија, Гибралтар, Исланд, Лихтенштајн, Луксембург, Молдавија, Монако, Црна Гора, Сан Марино, Македонија, Косово и домаќинот Малта.

Ќе ви се допадне