Горан Стефановски и Зафир Хаџиманов постхумно одликувани со Орден за заслуги

By

Претседателот Стево Пендаровски на свечена церемонија одликува неколку еминентни личности од јавната македонска фела со Орден за заслуги за државата.

Постхумано се одликувани драматургот Горан Стефановски за исклучителен и неповторлив придонес во континуитетот и во осoвременувањето на книжевното културно наследство, пејачот Зафир Хаџиманов за огромниот придонес во специфичниот полижанровски развој во сферата на уметничкото творештво и албанологот Ремзи Несими за неговиот траен придонес во филолошките науки и албанологијата во нашата земја и во светот воопшто.

Меѓу наградените е и Живко Мукаетов, првиот човек на Ракометната федерација на Македонија (РФМ), за професионалните стандарди во фармацевтската индустрија и за неговата филантропска култура и општествена одговорност.

Ќе ви се допадне

Watch The Researcher's Search - Perspectivenbox Episode Full

AnimeBee: MegaMan NT Warrior anime episode 56 online free at https://animebee.to kissanime

AnimeTV: A Chinese Ghost Story anime episode Full online free at https://animetv.cc anime tv saitama

KissAnime: JK-MESHI! anime episode 26 online free at https://kissanime.mx one piece stampede kissanime

Zeef: https://zeef.com/profile/anime.flix

Codechef: https://www.codechef.com/users/kissanimemx