Кафе-муабет со Ѓорѓи Галетановски – Чомбе: Уште неосвестени со другарите сме во маалското кафуле

By

Од мои 17 до 36 години работев како менаџер во ноќниот живот во Скопје, кој сам по себе носи други навики и начин на живот, па на почетокот кога започнав да работам како директор на скопската Зоолошка градина, искрено ми беше тешко привикнувањето.

Сепак се навикнав, па сега сам станувам околу 7 и 30 наутро, a еден час подоцна веќе сум на работа.

Работниот ден ми почнува со планирање на неделните обврски заедно со моите колеги со кој го пијам и утринското кафе. Разговораме за организација на денот и се што се  потребно за животните и за зоолошката градина. Огромен предизвик за мене е тоа што работам со колеги кои ја сакаат оваа работа и кои сакаат постојано подобрување и усовршување.

Се трудам секој ден да ми биде подобар од претходниот ден, посебно во ова време на пандемијава, да ги направам среќни и задоволни луѓето околу себе и со нови проекти да го подобрам и животот на животните за кои сум одговорен.

Последниве три четири години најголема мотивација и релаксирање ми се животните. Знам да дојдам сам вон работното време или за викендите и да се прошетам приватно низ Зоолошката. Иако немам омилено животно, сепак најмногу останувам кај тигрите и слоновите. Кај  фламингата не можеш, а да не застанеш и да не се воодушевиш од нив.

Викендите и слободното време го користам со пријателите. Тоа ми е ритуал веќе неколку години. Имаме едно маалско кафуле, во кое одиме секој вкенд. Само што си станал од спиење, не си ни доручкувал, прво одиш да пиеш кафе и се гледаш со другарите, па после организираш како ќе ти поминува денот, па и целиот викенд. Викендите најчесто ги поминувам заедно со другарите, затоа што преку недела сите сме со некакви обврски.

Ѓорѓи Галетановски – Чомбе, Директор на Скопје ЗОО

 

Ќе ви се допадне

Website https://animeheaven.pro: Watch Hozuki's Coolheadedness animeheaven Episode 13 anime heaven org

AnimeFreak Watch anime online, English anime online HD

Watch Uchi no Ko no Tame naraba, Ore wa Moshikashitara Maou mo Taoseru kamo Shirenai. Episode 12

https://animeflix.nl anime flix app

Tickaroo: https://www.tickaroo.com/user/60d445be0b36225a07442aaf

Myminifactory: https://www.myminifactory.com/users/animeflixnl