Калин Ивановски ќе игра во четвртфиналето на јуниорскиот Вимблдон

By

Македонскиот тенисер Калин Ивановски ќе игра во четвртфиналето на јуниорскиот дел на Вимбелдон, по победата на Едас Бутвалас од Литванија со 6:4, 5:7 и 6:0.

dobivaj vesti na viber

Младиот тенисер во четвртфиналето ќе игра против Шпанецот Педро Роденас. За 18-годишниот Ивановски ова е трет триумф, откако претходно беше подобар и од Британецот Пау и Мексиканецот Пачеко.

Токму со победата над Пачеко, Ивановски го привлече вниманието на јавноста. Тој го изненади со сервис пласирам меѓу своите нозе, а британски „Мирор“ напиша дека овој негов потег потсети на Ник Кирјос и Енди Мареј.

За Ивановски ова е најголемиот успех во кариерата. Тој досега никогаш не успеал да го помине првото коло на гренд слем турнирите.

 

Ќе ви се допадне