Лара Иванова и Виктор Апостоловски, најпознати имиња од шестте изведувачи што ќе се натпреваруваат за Евросонг

By

Денеска, на официјалниот фејсбук-профил на Евровизија Македонија беа објавени шестте селектирани песни што ќе влезат во потесниот круг на натпреварот на Националниот избор за песна и претставник на Евровизија 2022, кој ќе се одржи во Торино, Италија. Меѓу нив има многу познати имиња, како Лара Иванова и Виктор Апостоловски.

dobivaj vesti na viber

Сите композиции се современи авторски дела, кои ги исполнија очекуваните критериуми за учество и претставување на МРТ и на земјата на најпрестижната европска музичка манифестација Евросонг.

Калина Велковска – Кали ќе се натпреварува со песната Love and Light, чиј текст е на Весна Малинова, а музиката е на Давор Јордановски, кој учествуваше и во аранмжанот заедно со Никола Васков – Нино и Петар Луќиќ.

Јон Ајдини (Yon Idy) ќе се натпреварува со песната Dreams. Текстот и музиката се негови, а аранжманот го направи со Ангел Ќосев.

Лара Иванова ќе се натпреварува со песната Flower of Sorrow, чиј текст е на Робин Зимбаков. Музиката е на Роберт Билбилов, кој учествуваше и во аранжманот со Дарко Димитров.

Виктор Апостоловски ќе настапи со песната Superman. Текстот е негов и на Владимир Дојчиновски, кој беше задолжен за музиката и аранжманот.

Андреа Коевска (Andrea) ќе настапи со песната Circles. Текстот е нејзин и на Александар Масевски, кој се јавува во улога на композитор и аранжер.

Борис Цветановски (Ris Flower) ќе настапи со песната Flying to Berlin, кој се јавува во улога и на текстописец и на композитор. Аранжманот е на Мустафа Џанбазлар

Во согласност со правилникот, за избраните шест композиции МРТ ќе изработи видеа со текст, кои ќе бидат поставени на онлајн-платформа за гласање на јавноста.

Песните ќе бидат јавно презентирани на 28.1.2022 (петок) во емисијата „Стисни плеј“ на МТВ, со почеток од 22 часот, кога и официјално ќе почне онлајн-гласањето. Таа ќе биде отворена 7 дена и ќе заврши на 4.2.2022 година.

Победникот ќе биде избран по пат на онлајн-гласање, како и според гласањето на меѓународното стручно жири во сооднос 50:50.

Ќе ви се допадне

https://44anime.net/. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Cour 2 Episode 6

4anime 4Anime JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable

anime online One-Punch Man

watch subbed anime Komi Can’t Communicate

4Anime 6 LOVERS Episode 3

tải go88