Милчо Манчевски е номиниран за најдобар режисер, а „Врба“ за најдобар филм во Лондон

By

Милчо Манчевски е номиниран за најдобар режисер, а „Врба“ доби номинација за најдобар меѓународен филм на фестивалот „Рејнденс“ во Лондон, кој е најголем фестивал на независен филм во Велика Британија.

Наградите во осум категории ќе ги додели жирито предводено од оскаровецот Џереми Ајронс. Во секоја категорија се номинирани по три филма, а „Врба“ доби номинации во две категории.

„Рејнденс“ ќе се одржи од 28 октомври до 7 ноември. Ова ќе биде истовремено и британска премиера на „Врба“, филм што го продуцира легендарниот британски продуцент и основач на „Вирџин рекордс“, Ник Пауел. Организаторот на фестивалот го издвојува „Врба“ како еден од хитовите на програмата, а ќе се прикаже во селекцијата „Женски поглед“.

 

Ќе ви се допадне

Website https://animedao.nl: Watch Sekirei: Pure Engagement (Dub) animedao Episode 13 dubbed anime

4Anime: Mobile Suit Gundam Thunderbolt: December Sky (Dub) anime episode Full online free at https://4anime.biz heroes rising 4anime

TwistMoe: Grappler Baki (TV) anime episode 24 online free at https://twistmoe.net anime stream

Watch Eureka Seven AO Episode 24

Git feneas: https://git.feneas.org/gogoanimebe

Mapleprimes: https://www.mapleprimes.com/users/animeflixnl