Пет медали за македонските ученици на Олимпијадата по природни науки во Катар

By

Две сребрени и три бронзени медали освоија македонските ученици на 16-тата Меѓународна јуниорска Олимпијада по природни науки. Олимпијадата се одржува од 3. до 12. декември во Доха, Катар, а во конкуренција беа ученици од целиот свет. Македонскиот тим освои пет медали на ова престижно натпреварување.

 

„Многу сме горди и среќни на успехот на нашите ученици. Ова е голема радост за нас и нашиот тим зошто покажавме дека имаме знаење во областа на природните науки, на светско ниво“, ни изјави Цветанка Илиоска , професорка по физика, која е член на тимот од Макдеонија. Учениците беа под менторство на  неколку професори од ПМФ.

Ќе ви се допадне

ANIMEFLIX animeflix initial d: JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable (Dub) (https://animeflix.nl/m/Lxz1) Episode 39

AnimeDao steins gate animedao: Tokyo Ghoul (https://animedao.nl/m/BXp) Episode 12