Почина Ѓоко Дончев доајенот на македонската фолк песна

By

Ненадејно вчера во Скопје почина Ѓоко Дончев кој важи за еден од доајените на македонската народна музика.

Тој беше активен на сцената повеќе од 25 години и остави длабока трага во македонската народна музика со безвременските хитови „Чуј ги куме свирачите“, „Сношти Кате“, „О доме мој“ и многу други.

Ѓоко Дончев е роден на 2 мај 1949 година во Валандово.

Погребот ќе се одржи утре на градските гробишта во Бутел.

Ќе ви се допадне

In Another World With My Smartphone (Dub) Episode 12 at AnimePlanet bungou stray dogs anime planet

Watch Re:ZERO -Starting Life in Another World- Season 2 (Dub) Episode 4 (https://animeflix.nl/m/lBv8/ep-4) at ANIMEFLIX animeflix free iwatobi swim club