Ристиќ одби алкотест со чудни симптоми на лицето, велат од МВР за носењето во Бардовци

By

По објавата на Ирена Ристиќ дека поради чистење на Владата завршила во душевната болница во Бардовци, и МВР излезе со официјално соопштение. Од таму велат дека актерката Ирена Ристиќ (43) синоќа околу еден часот по полноќ, во близина на Владата на Република Македонија, заедно со 32-годишниот В.Р. од Скопје го нарушиле јавниот ред и мир викајќи на висок тон, со дрско и непристојно однесување.

„Двајца полициски службеници им се доближиле и ги предупредиле за нивното однесување. Во тој момент, лицата почнале да ги омаловажуваат и навредуваат полициските службеници. И.Р. и В.Р. биле приведени во Полициската станица Центар за понатамошна постапка, поради сторени прекршоци против јавниот ред и мир. Кај лицето В.Р. (32) било утврдено дека е под дејство на алкохол, по извршено алкотестирање“, се наведува во соопштението.

Како што информираат од МВР, актерката Ристиќ одбивала да ѝ биде извршено алкотестирање и поради тоа била однесена во ургентен центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ за да ѝ бидат земени крв и урина за анализа за присуство на алкохол.

Таа, исто така, одбила да даде крв, по што била однесена во ЈЗУ Психијатриска болница – Скопје, со цел добивање  мислење од стручно лице врз основа на надворешните манифестации и симптоми на лицето.

По тоа, актерката била вратена во Полициската станица Центар и во 4:30 часот била ослободена.

Од полицијата соопштуваат дека против Ирена Ристиќ ќе бидат поднесени прекршочни пријави, карање на јавно место, викање или непристојно и дрско однесување со што е нарушен јавниот ред и мир и за тоа следи казна од 100 до 400 евра и прекршочна пријава за омаловажување или навреда на службено лице на државен орган или друга институција и казна од 600 до 800 евра.

Ќе ви се допадне