Трамп ги критикуваше Оскарите, Кимел му возврати: Не е време да одите во затвор?

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп како да не уживал во овогодинешните Оскари.

„Навистина лошо политички коректно шоу вечерва, и со години – разединето, здодевно и многу нефер“, рече Трамп за Оскарите во објавата на Truth Social во неделата.

„Зошто не ги доделуваат Оскарите на оние што ги заслужуваат? Можеби така нивната публика и ТВ гледаноста ќе се вратат од дното“, продолжи тој. Покрај неговите забелешки за наградите, Трамп го критикуваше и годинешниот водител Џими Кимел.

„Има ли полош водител на Оскарите од Џими Кимел? Можеби да се ослободите од него и да го замените со друг евтин неуспешен талент од ABC, Џорџ Слопанопулос“, рече Трамп во својата објава. Неговите остри критики кон Кимел и овогодинешната церемонија не останаа незабележани, па познатиот водител му одговори при крајот на церемонијата.

Во пресрет на прогласувањето на филмот на годината, Кимел од својот мобилен телефон ја прочитал пораката што ја објавил Трамп и рекол: „Можете ли да погодите кој од нашиот поранешен претседател го напишал ова? После тоа, тој му се заблагодари што го гледал преносот на Оскар. „Но, зарем не е време да одите во затвор? додаде тој, по што публиката гласно реагираше.

Ова не е прв пат Трамп да ги критикува Оскарите. Така, во 2018 година, додека сè уште беше на функцијата, тој ја осуди церемонијата и тврдеше дека тоа е „најслабо оценетиот Оскар во историјата“. „Проблемот е што немаме ниту една ѕвезда – освен вашиот претседател (се шегувам, се разбира)!“, напиша тој тогаш на X.

И во 2021 година, поранешниот претседател даде изјава во која наведе неколку препораки за тоа како Оскарите може да ја зголемат својата гледаност. „Вратете се 15 години наназад, погледнете ја формулата што ја користеа тогаш, сменете го името назад во Награди на Академијата, не бидете толку политички коректни и досадни и правете го тоа како што треба“, рече Трамп.

Трамп не беше единствениот кој ги критикуваше овогодинешните награди. Милијардерот Илон Маск го даде своето мислење за Оскарите, велејќи дека наградите на Оскар се „разводнети“ и дека наградата „повеќе не бара почит“. Да се ​​добие Оскар сега, само значи дека сте победиле во конкуренцијата“, напиша Маск.

Scroll to Top