(Видео) Објавен првиот тизер за филмот „Денот на жената“ на Гоце Цветановски

By

Објавени се првите снимки од долгометражниот игран филм „Денот на жената“ во режија и сценарио на Гоце Цветановски. Ове е општествено-ангажиран филм кој се снимаше лани во октомври, а приказната е трговијата со луѓе и присилната проституција.

Актерката Слаѓана Вујошевиќ ја има главната женска улога како истражувачка новинарка која се обидува да ја разбие мрежата и да ја разоткрие вистината.


Главните машки улоги ги толкуваат Муса Исуфи и Исмаил Касуми, актери од Кумановскиот театар . Дел од актерскиот тим се и Катерина Коцевска, Елени Декидис, Егзона Салиху, Дамјан Цветановски, Осман Ахмети, Мендим Муртези и Авни Далипи.

Директор на фотографијата е Фејми Даут, кој беше еден од кинематограферите на номинираниот филм за „Оскар“ – „Медена земја“. „Денот на жената“ е прв долгометражен филм на режисерот Гоце Цветановски. Тој студирал филмско сценарио и режија во Париз, каде живеел од 1998 до 2015 година. Има режирано и продуцирано околу 20 кратки филмови, прикажани на над 100 филмски фестивали во светот, освојувајќи бројни награди.

Ќе ви се допадне

Gintama Episode 201 at Funimation funimation persona 5

Watch Armor Shop for Ladies and Gentlemen II Episode 1 at website https://crunchyrollfree.com. See more best free anime on crunchyroll