„Врба“ на Манчевски ќе го отвори Филмскиот фестивал во Кјото, Јапонија

By

Филмот „Врба“ на македонскиот режисер Милчо Манчевски на 22 јануари ќе го отвори 13. Филмски фестивал „Историка“ во Кјото, Јапонија. Манчевски ќе биде дел од отворањето на фестивалот и по проекцијата на филмот ќe учествува во онлајн дискусијата со публиката.

dobivaj vesti na viber

Јапонскиот фестивал „Историка“ е уникатен во светот поради тоа што во фокусот се филмови со историска тематика. Мотото на фестивалот е „Поврзување со иднината преку историски филмови“, a седиштето е во филмските компании „Тоеи“ и „Шошику“, прославени по самурајските филмови. Фестивалот секоја година прикажува нови историски филмови од целиот свет, а како што вели директорот Кен Такахаши, годинава избрал да го отвори со „величествениот филм ‘Врба’“.

Речиси две и пол години по светската премиера во октомври 2019 на Римскиот фестивал, „Врба“ продолжува со интензивно прикажување на фестивалите. Досега освои вкупно тринаесет награди, меѓу кои и за најдобра режија на „Реинденс“ во Лондон, најдобар филм на „Синеквест“ во Калифорнија, „Сребрена палма“ во Валенсија. Минатиот месец „Врба“ освои седум трофеи: три награди и четири почесни признанија. Филмот беше прогласен за најдобар филм на Маратонскиот филмски фестивал во Атина, a aктерката Наталија Теодосиева ја доби наградата за најдобра споредна женска улога. Во Атина доби и уште четири почесни признанија – за Милчо Манчевски како најдобар режисер, за најдобра споредна улога на актерката Сара Климоска, за најдобар кинематографер Тамаш Добош и за најдобар филм во избор на публиката. Теодосиева беше добитничка и на наградата за најдобра главна женска улога во „Врба“ на фестивалот на независен филм „Околу глобусот“ во Њујорк.

Манчевски наскоро ќе го промовира и неговиот седми филм „Кајмак“, кој се снимаше лани во Скопје и околината, е во постпродукција. Продуцентската куќа „Банана филм“ го најавува „Кајмак“ како безобразна комедија и безмилосна критика на лицемерството и малограѓанштината, црна комедија или среќна трагедија за две семејства, кои се пристојни на почетокот, а среќни на крајот. Главните улоги ги играат Камка Тоциновски, Сара Климоска, Александар Микиќ, Симона Спировска, Ана Стојановска и Филип Трајковиќ.

Ќе ви се допадне

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

free anime online AnimeHeaven World's End Harem

AnimeHeaven That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2

AnimeHeaven My Hero Academia Season 5 (Dub) Episode 16

My Hero Academia Season 2 (Dub) Episode 17

AnimeHeaven Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town?

tải go88