Емотивна фотографија на Селин Дион со синовите: откако ѝ беше дијагностицирана тешка болест, јавно им се обрати

Пејачката Селин Дион (55) која се бори со синдромот на вкочанета личност објави ретка фотографија на која позира со трите сина. Селин и нејзиниот сопруг Рене Анџелил, кој беше 26 години постар од неа и кој почина на почетокот на 2016 година на 74-годишна возраст, заедно ги имаат синовите Рене Чарлс (23) и близнаците Еди и Нелсон (13). Фотографијата е објавена по повод Денот на свесноста за синдромот на вкочанета личност и ретко прикажува вакви интимни моменти во јавноста.

Во својата објава, Селин им се заблагодари на своите деца, семејството, тимот и на сите нејзини следбеници на социјалните мрежи за нивната љубов и поддршка. Таа додаде дека сака да испрати охрабрување и поддршка до сите кои се борат со синдромот на вкочанетост, нагласувајќи дека верува дека е можно да се надмине оваа болест.

– Денеска светот го слави Меѓународниот ден на свеста за СЈО. Како што многумина од вас знаат, ми беше дијагностициран синдром на вкочанета личност (СПС) во есента 2022 година. Обидот да го надминам ова автоимуно нарушување беше едно од најтешките искуства во мојот живот, но останувам решен еден ден да се вратам на сцената и да живеам што е можно понормален живот. Длабоко сум благодарна за љубовта и поддршката на моите деца, семејството, тимот и сите вас! Сакам да испратам охрабрување и поддршка до сите оние кои се погодени од SPS ширум светот. Сакам да знаеш дека можеш! Можеме да го сториме тоа! – изјави пејачката.

Оваа невролошка болест предизвикува неконтролирана мускулна напнатост и грчеви и доведува до постепено губење на способноста за движење и зборување. Пејачката истакна дека ова и било едно од најтешките искуства во животот, но и дека е решена да се врати на сцената и да води нормален живот. Откако се повлече од очите на јавноста, Селин неодамна се појави на натпревар во хокеј на мраз, поддржувајќи ги своите синови.

Scroll to Top