Епизодата од „Пријатели“ во која гостуваат Џулија Робертс и Жан Клод Ван Дам е најгледана на сите времиња

Светот се збогува со Метју Пери, а серијата „Пријатели“ во која тој глумеше три децении од почетокот на емитувањето има милиони фанови.

Серијата собори рекорди на гледаност, а 53 милиони луѓе ја гледаа најгледаната епизода во историјата истата вечер.

Станува збор за епизодата „The One After the Super Bowl“, двојна епизода во втората сезона на „Пријатели“. Епизодата имаше премиера на Ен-Би-Си на 28 јануари 1996 година, како водечка во телевизиската емисија на Ен-Би-Си за Супер Боул.

Ен-Би-Си намерно избра да не ја емитува премиерата на нова серија таа вечер, како што обично правеше, но наместо тоа одлучи да закаже епизода од висок профил од постоечка, популарна серија. Тоа беше дел од напорите на мрежата да го постигне комерцијалниот ден со најголема заработка во историјата на телевизијата.

Во епизодата учествуваа многу гости-ѕвезди, меѓу кои Брук Шилдс, Крис Исак, Џулија Робертс, Жан-Клод Ван Дам, Фред Вилард и Ден Кастеланет.

Епизодата ја гледале речиси 53 милиони луѓе
Со 52,925 милиони гледачи и удел од 47 отсто од публиката, „The One After the Super Bowl“ беше најгледаната епизода од серијата и најдобро оценетата програма за отворање на Супер Боул на сите времиња.

Епизодата го следи Рос кој дознава дека неговиот поранешен миленик мајмун Марсел добил улога во филм што се снима во Њујорк, а потоа се обидува да учествува во филмот за да може повторно да го види својот мајмун.

Во таа епизода, Чендлер ја запознава својата стара пријателка од детството Сузи „In Panties“ Мос  која ја глуми Џулија Робертс со која има интересно минато.

Всушност, кога биле во основно училиште, Чендлер и го подигнал здолништето на Сузи додека таа била на сцената, откривајќи и ја долната облека пред целото училиште.

Тие договорија состанок, а Чендлер немал поим дека се работи за одмазда.

Scroll to Top