ФФМ ќе одлучува дали Милевски ќе остане селектор на фудбалската репрезентација

Фудбалската федерација на Македонија во среда на седница на Управниот одбор ќе го презентира извештајот за работата на селекторот Благоја Милевски и двата пораза во јунскиот квалификациски циклус од Украина (2:3) во Скопје и од Англија (7:0) на „Олд Трафорд“.

Според одредени гласини во јавноста, а согласно поразите, можно е на УО на ФФМ да се разгледува и евентуален отказ за селекторот Благоја Милевски.

Сепак, од федерацијата засега нема никакви најави во пресрет на седницата на Управниот одбор на ФФМ.

„До овој момент од Управен одбор нема никаква информација дека Благоја Милевски веќе нема да биде селектор на македонската фудбалска репрезентација. Кога ќе имаме официјални информации, ќе објавиме“, изјавија од ФФМ.

Фудбалската репрезентација на Македонија во квалификацискиот циклус за ЕВРО 2024 досега забележа една победа, против Малта (2:1) и два порази, од Украина дома (2:3) и од Англија на гости (7:0).

Во следното коло, на 9.септември, Македонија на домашен терен ја пречекува Италија.

Scroll to Top