Продаден е часовникот на најбогатиот патник во Титаник: купувачот платил повеќе од милион фунти

Златен џебен часовник кој му припаѓал на најбогатиот патник на Титаник, Џон Џејкоб Астор IV, е продаден на аукција за рекордни 1,2 милиони фунти.

Аукциската куќа Henry Aldridge & Sun продаде џебен часовник од 14 каратно злато „Voltham“ на приватен колекционер од САД вчера за највисока сума понудена досега за кој било предмет од Титаник, пишува Гардијан.

Претходно, со 1,1 милион фунти, најплатена беше виолина свирена од музичари додека бродот потона, продадена во истата аукциска куќа во 2013 година.

Кутија за виолина продадена за 360.000 фунти во саботата на истата аукција како џебен часовник.

Часовник изгравиран со иницијалите JJA е пронајден со телото на Џон Џејкоб Астор IV, неколку дена откако Титаник потона.

Во тоа време беа пронајдени и дијамантски прстен, златни и дијамантски манжетни, 225 фунти во англиски банкноти и 2.440 американски долари.

„Астор е добро познат како најбогатиот патник на RMS Titanic и се сметаше дека е меѓу најбогатите луѓе во светот во тоа време, со богатство од приближно 87 милиони долари, што е еквивалентно на неколку милијарди долари денес“, соопшти аукциската куќа.

Астор бил на Титаник со сопругата Медлин.

Бизнисменот, кој имал 40 години, се оженил со 18-годишната Медлин на 11 септември 1911 година и минале на меден месец во Европа и Египет.

Тие се враќаа во САД кога Титаник удри во санта мраз на 14 април 1912 година.

Телото на Астор и неговиот часовник биле пронајдени од екипажот на парабродот „CS McKay-Bennett“ на 22 април 1912 година.

Неговата сопруга Медлин, на која Астор и помогна да влезе во чамецот за спасување, преживеа.

Scroll to Top