(ВИДЕО) Холистичка лекарка која работела против фармацевската индустрија, ЈА УБИ ПОЛИЦИЈАТА

Австралиската холистичка исцелителка, и поранешна ветеринарка, лекарката Џастин Дамонд, е убиена од страна на американската полиција во градот Минеаполис, додека заедницата на лекари кои сакаат да работат надвор од границите на фармацевската индустрија, и понатаму се исцрпени.

Доктор Џастин Дамонд (40), е убиена додека стоела во пижами пред куќата во градот Минеаполис, која била во сопственост на нејзиниот партнер. Таа пред овој настан повикала полиција на 911, за да пријави натрапник на улицата пред куќата, а кога полицијата стигнала, неколку пати пукала во нејзе и ја убиле.

Според извештајот, поолицијата која стигнала (вклучувајќи го и тој кој ја застрелал лекарката) им биле изгаснати камерите на телото, што е чудно, со оглед на стандардната опрема и процедурата на снимање.

Познатата тренерка за здравје и стил на живот, која активно спроведувала кампања за да луѓето ја превземат контролата над своите животи и да ги отфрлат производите од фармацевската компанија кои ги сакаат, се приклучила на долгиот попис на холистички лекари и исцелители, кои исто како нејзе, биле убиени под сомнителни или нерешливи околности, во текот на изминатите две години.

Нејзиниот партнер, Дон Дамонд, изјави дека го држат во мрак и дека нема никакви информации во врска со инцидентот.

„За жал на нејзиното семејство ниту на мене, не ни се дадени никакви информации од полицијата во врска со тоа што се случило откако полицијата стигна“, изјави Дон Дамонд, пред новинарите од својата куќа во предградието Фултон, во понеделникот по локално време.

„Ние ја изгубивме најдрагата личност, и очајни сме по информации“.

Изјави дека смртта на Џастин Дамонд, е губиток за сите кои ја познавале.

Цитати од луѓе кои се загружени поради убиството:

„Апсолутно, таа промени многу животи, а особено нашите. Имавме радосен однос со неа, се досега“.

„Ќе ја паметиме по нејзината енергија, интелегенција и радост која ги донесе во нашите животи“.

„Среќен сум што ја познавав Џастин, а нејзината трагична смрт е потсетник дека таа имаше исполнет живот“.

Изворно школувана е како ветеринарка, Џастин студирала и практикувала јога и медитација повеќе од 17 години, била квалификуван јога инструктор, и тренер по лично здравје.

На мрежата „LinkedIn“, поранешната ветеринакра себе си се дефинирала како „говорник, тренер и конзултат“.

Нејзиниот интерес во лечењето на луѓето се развил откако видела како членовите од нејзиното семејство патат од депресија, алкохолизам и рак. И така, откако изгубила голем дел од членовите на семејството од рак, таа минала многу години во лично истражување, како се развиваат навиките и болестите.

„Двајца полицајци одговорија на повикот за можен напад на улицата „West 51“, меѓу Васхбурн, и Ксеркс авенијата околу 11:30 pm, се наведува во соопштението објавено во неделата од страна на полициската служба на Минесота“.

Градоначалничката на Минеаполис Бетски Хоџес, тврди дека ќе дојдат до вистината, зошто камерата на телото на полицаецот не била вклучена. Како градоначалничка на нашиот град, жена и баба, јас сум длабоко вознемирена со тоа што се случи изминатата ноќ“.

Изгубивме толку холистички исцелители, и лекари, за само две кратки години.

 

Scroll to Top