Се урна балконот на Јулија на претстава во Унгарија: актерите се тешко повредени

Балконот на Јулија се урна за време на изведбата на Ромео и Јулија во Унгарија, при што беа повредени двајца актери кои се во тешка, но стабилна состојба, објави денеска Би-би-си.

Јулија Шаш ја играше Јулија, а Ото Лајош Хорват го играше нејзиниот татко во претставата. По инцидентот и двајцата биле оперирани.

Директорот на Националниот театар Атила Виднињски во понеделникот понуди оставка, но унгарскиот министер за култура Јанош Чак ја одби.

Болничарите лекуваа пар откако паднаа зад сцената од подигната платформа за време на вториот чин на претставата во Будимпешта, пренесува медиумот.

Истрагата е во тек, а Чак рече дека ќе ги чека наодите на истрагата пред да преземе дополнителни дејствија.

Видњањски е директор на Националниот театар 10 години и е близок соработник на премиерот Виктор Орбан.

Неговиот мандат требаше да заврши во 2023 година, но на почетокот на оваа година тој беше продолжен за уште пет години, односно до 2028 година.

Чак и Видњањски ја посетија болницата во која се наоѓаат актерите и се сретнаа со лекарите.

Чак на Инстаграм објави дека состојбата на двајцата актери се подобрува и им посака брзо закрепнување.

Шаш глумеше во голем број унгарски филмски продукции со голем буџет, а Хорват стана успешен како актер во раните 2000-ти и е познат по неговите настапи во унгарски филмови и телевизиски емисии.

Scroll to Top